zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zlínské muzeum přibližuje společenský život hmyzu

19.07.2015
Příroda
Zlínské muzeum přibližuje společenský život hmyzu

Společenský život hmyzu představuje ode dneška výstava ve zlínském Muzeu jihovýchodní Moravy. U hmyzu lze pozorovat celou škálu sociálního chování od primitivních forem až po vytváření vysoce organizovaných a strukturovaných společenství, ať už se jedná o partnerské vztahy, rodičovskou péči nebo spolupráci při budování hnízda a shánění potravy, řekla ČTK Michaela Mitáčková, mluvčí Baťova institutu, ve kterém muzeum sídlí.

"Hlavní pozornost je věnována takzvanému eusociálnímu hmyzu, tedy hmyzu žijícímu v důmyslně uspořádaných státech, jejichž fungování je založeno na dělbě práce při reprodukci a spolupráci jedinců při zajišťování základních životních potřeb. Nejznámějšími představiteli tohoto hmyzu jsou termiti, vosy, mravenci a některé druhy včel, v posledních letech však byly odhaleny i další skupiny eusociálně žijících živočichů," podotkla Mitáčková.

Výstava se také snaží představit v lepším světle hmyz, kterým většinou lidé opovrhují. Například švábi patří podle odborníků k nejstarostlivějším rodičům, mouchy si nosí zásnubní dárky a termiti zase pěstují houby velikosti žampionů. "Poodhaleny jsou i nejintimnější stránky hmyzího života, například že i u termitů existují rozvody a domácí násilí, bělásci mohou holdovat homosexuálním radovánkám a mravenci propadají různým závislostem," uvedla mluvčí.

Se světem hmyzu se návštěvníci seznámí prostřednictvím textů, fotografií i exponátů ve vitrínách. Nechybí ani model termitiště a mraveniště v reálné velikosti i živý hmyz. "K vidění jsou tři druhy mravenců, švábi velkokřídlí, pakobylky rohaté, strašilky ďábelské nebo strašilky guerini," uvedl kurátor výstavy Dušan Trávníček. Návštěvníci výstavy se dozví také informace o výrobě takzvaných hmyzích hotelů.

Výstavu, která potrvá do 18. října, doplňují různé hry, připraveny jsou pracovní listy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí