zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

RAC přijal stanoviska ke 2 návrhům na omezení a odsouhlasil několik žádostí o povolení

21.07.2015
Chemické látky
RAC přijal stanoviska ke 2 návrhům na omezení a odsouhlasil několik žádostí o povolení

RAC přijal stanoviska k návrhu na omezení bisfenolu A a dekaBDE, hodnotil 4 žádosti o povolení, odsouhlasil 8 návrhů stanovisek pro jednotlivá použití a přijal stanoviska k 8 návrhům harmonizované klasifikace a označování (zveřejněno ECHA 11. 6. 2015).

Návrh na omezení bisphenolu A

Výbor pro posuzování rizik (RAC) přijetím svého stanoviska podpořil návrh Francie na omezení uvádění na trh a používání bisfenolu A v termálním papíru. Riziko u pracovníků při manipulaci s termálním papírem (např. pokladní) není náležitě kontrolováno.

V návaznosti na stanovisko RAC bude v diskusi o navrhovaném omezení bisfenolu A pokračovat Výbor pro socioekonomickou analýzu (SEAC) v září 2015 a jeho konečné stanovisko lze očekávat v prosinci 2015.

Návrh na omezení dekabromodifenyl etheru(decaBDE)

RAC souhlasil s návrhem ECHA a přijal stanovisko k omezení používání dekaBDE jako zpomalovače hoření v látkách, směsích a předmětech. DecaBDE byl zařazen na Kandidátský seznam jako látka perzistentní, bioakumulativní a toxická/ vysoce perzistentní a vysoce bioakumulativní (PBT/vPvB). Expozice dekaBDE může vést k neurotoxicitě u savců, včetně lidí.

Žádosti o povolení

RAC dále odsouhlasil návrhy stanovisek k sedmi způsobům použití trichlorethylenu a rovněž k průmyslovému použití chromanu olovnatého při výrobě pyrotechnického zpožďovacího zařízení, které je součástí nábojů používaných při námořní sebeobraně.

RAC také odsouhlasil dvě další referenční hodnoty: u 1,2--dichlorethanu (EDC) vztah mezi dávkou a karcinogenitou a DNEL pro bis (2--methoxyethyl) ether (Diglyme).

Výbor RAC také přijal stanoviska k osmi návrhům harmonizované klasifikace a označování.

Další informace:

Více informací o přijatých stanoviskách

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí