zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ropu v blízké budoucnosti jen tak nenahradíme

29.07.2015
Doprava
Ropu v blízké budoucnosti jen tak nenahradíme

Do blízké budoucnosti je nutno počítat se symbiózou klasických paliv s jinými alternativami. Musí však fungovat podmínky rovnocenné hospodářské soutěže, kdy bude nanejvýš spravedlivé zahrnutí všech alternativ do plnění emisích limitů v dopravě.

Biopaliva nefrčí

Znevýhodnění standardních paliv

Petrolejářský obor v celé EU se vypořádal s povinnostmi zvýšeného obsahu dražších biosložek na současných 5 %, resp. 10 % v automobilových benzinech a 7% v motorové naftě tak, jak nám bylo legislativou uloženo. Za závažné považuji výrazné daňové zvýhodnění vysokoobjemových biopaliv zejména E85 (benzin s 80 % lihu), B30 (směsná nafta s 30 % biosložky) a B100 (100% FAME-MEŘO) oproti zdaněným fosilním palivům s povinným přídavkem biosložky a zejména mísení E85 nebo B100 se standardními palivy bez ohledu na homologace či schválení paliva pro provoz na pozemních komunikacích.
Tento trend posledních pěti let opět ukázal nebezpečí daňových úniků a znevýhodnění standardních paliv. Na druhé straně také ukázal, pod jakým ekonomickým tlakem je strategický obor zpracování ropy jako suroviny na výrobu pohonných hmot na celém světě. Navíc B100 nebo E85 nikdy nebudou rafinérie vyrábět.

Více na: www.petrol.cz

ZDROJ:petrol.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí