zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Starostové ve Vatikánu slíbili plnit cíle udržitelného rozvoje

24.07.2015
Klimatické změny
Urbánní ekologie
Starostové ve Vatikánu slíbili plnit cíle udržitelného rozvoje

Přes 65 starostů z celého světa se dnes ve Vatikánu zavázalo, že se ve svých městech budou snažit splnit cíle udržitelného rozvoje OSN a že budou bojovat s globálním oteplováním. Celosvětová společnost podle nich čelí v současné době mnoha hrozbám. Dvoudenní konferenci o klimatických změnách a také o pašování lidí hostil papež František.

Mezi starosty byl například Bill de Blasio z New Yorku, Anne Hidalgová z Paříže a také představitelé Rio de Janeira, Stockholmu, Johannesburgu či Mexika. "Naše společnost je ohrožena rostoucími nerovnostmi, potřeby chudých a extrémně zranitelných nejsou uspokojeny a prostředí, ve kterém žijeme, je čím dál častěji zasaženo obrovskými vlnami veder, suchem, záplavami, zvyšováním hladiny moří a dalšími hrozbami souvisejícími s klimatem," stojí v prohlášení starostů.

Valné shromáždění OSN by mělo cíle udržitelného rozvoje schválit letos v září. Ambiciózní plán obsahuje celkem 17 závazků světových vůdců, které by během příštích 15 let měly vést k vymýcení extrémní chudoby a hladu. Zároveň by se měla snížit nerovnost uvnitř zemí i mezi nimi, mělo by být dosaženo rovnosti žen a mužů a také by měla být přijata naléhavá opatření v boji proti změnám klimatu. Splnění těchto cílů bude stát ročně mezi 3,3 a 4,5 biliony dolarů.

Dvoudenní konference je posledním pokusem Vatikánu, jak ovlivnit vládní politiky různých zemí týkající se udržitelného rozvoje a klimatických změn, uvedla agentura Reuters. V dubnu Vatikán hostil konferenci vědců, kteří diskutovali o změnách klimatu, a v červnu papež František vydal encykliku věnovanou životnímu prostředí. Mimo jiné v ní uvádí, že hlavní příčinou oteplování, jež ničí planetu, je lidská činnost, a nabádá celé lidstvo, nejen věřící, aby bojovalo proti oteplování "pozměněním životního stylu, výroby a spotřeby".

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí