zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát asi zpřísní podmínky pro provozování ohňostrojů

23.07.2015
Ovzduší
Urbánní ekologie
Senát asi zpřísní podmínky pro provozování ohňostrojů

Senát by měl schválit přísnější podmínky pro provozování profesionálních ohňostrojů a skladování pyrotechniky. Souhlasit bude zřejmě i s povinností hlásit havárie při těžbě ropy z moře. Doporučil mu to dnes jeho hospodářský výbor. Horní komora o obou návrzích rozhodne zřejmě ve čtvrtek.

První z předloh má stanovit, že pořadatelé budou muset mít k odpálení ohňostrojů písemný souhlas vlastníka pozemku. Novela o pyrotechnice má také zavést systém sledovatelnosti pyrotechnických výrobků. Výrobce bude muset takové produkty označovat registračním číslem a zároveň bude povinen vést evidenci těchto čísel.

Norma rovněž stanoví množstevní limity pro skladování pyrotechnických výrobků při prodeji. Pro prodejní místnost je stanoven limit 80 kilogramů čisté hmotnosti výbušných látek. V případě tzv. příručních skladů se limity liší podle způsobu skladování od 200 do 750 kilogramů. Vzniknout má rejstřík pyrotechnických výrobků, informace v něm obsažené budou dostupné na internetu. Pro podnikatele se zjednoduší orientace v pravidlech pro nakládání s pyrotechnikou, protože nyní budou všechny povinnosti vedeny v jednom zákoně.

Druhá novela ukládá českým firmám, které by na moři těžily ropu nebo zemní plyn, aby v případě závažné havárie poskytly informace o jejích okolnostech ministerstvu průmyslu. V opačném případě by jim hrozila až desetimilionová pokuta. Ministerstvo bude informace předávat Evropské komisi.

Informační povinnost vyplývá z požadavků nové směrnice EU. Cílem směrnice je, aby Evropská komise i členské státy měly přístup k dílčím informacím dřív, než se uzavře mnohdy zdlouhavé vyšetřování. Není však jisté, zda zákon bude v praxi v dohledné době využit. Podle odborníků, které již dříve oslovila ČTK oslovila, se žádná tuzemská firma nevěnuje těžbě ropy a plynu z mořského dna. Stát zatím jen využívá právo k průzkumu 75.000 kilometrů čtverečních v Tichém oceánu západně od Mexika. Umožňuje mu to členství v mezinárodní organizaci Interoceanmetal.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí