zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stavební úřad bude znovu rozhodovat o stavebním povolení pro Azos

27.07.2015
Ovzduší
Firemní ekologie
Zdraví
Stavební úřad bude znovu rozhodovat o stavebním povolení pro Azos

Stavební úřad bude znovu rozhodovat o dodatečném stavebním povolení pro nymburskou společnost Azos CZ, která podle vedení města i spolku Permanent obtěžuje okolí toxickým zápachem. Krajský soud vyhověl žalobě předsedkyně spolku Permanent Miloslavy Štěrbové a zrušil dřívější rozhodnutí krajského odboru regionálního rozvoje. Krajský úřad podle své mluvčí v této věci nebude podávat kasační stížnost, žádostí se bude znovu zabývat stavební úřad. Firma kritiku odmítá. Tvrdí, že postupuje v souladu s pokyny správních řízení a podle stavebního zákona. Poukazuje na to, že další žalobou, kterou podávalo město, se soud odmítl zabývat.

Štěrbová napadla středočeský krajský úřad kvůli vydání dodatečného stavebního povolení a soud jí dal za pravdu. "Protože bylo zrušeno prvostupňové dodatečné stavební povolení, bude po vrácení spisu od soudu znovu o žádosti o dodatečné povolení rozhodovat stavební úřad v Nymburce," uvedla krajská mluvčí Nicole Mertinová. Nymburský starosta Tomáš Mach (ČSSD) rozhodnutí soudu přivítal. "Jsem rád, že se potvrdila fakta, na nichž jsme jako město stavěli. Stavební povolení, které bylo vydáno, není v souladu s tím, co je ve výrobně Azos CZ v současné době provozováno," prohlásil.

Odbor výstavby nymburské radnice už podle Mertinové firmě nařídil, aby pozastavila nebo omezila činnosti, při nichž jsou porušovány právní povinnosti, konkrétně aby přestala užívat stavbu. Společnost se odvolala, spis bude v nejbližších dnech postoupen krajskému úřadu. Mediální zástupce firmy Karel Samec ČTK v této souvislosti řekl, že Azos CZ postupuje podle správního řádu, platných zákonů a pokynů příslušných orgánů.

Město je podle Macha přesvědčeno o tom, že firma nemá povolení k provozu, protože podle něj nezískala ani kolaudační souhlas, ani povolení zkušebního provozu. Radnice se proto nedávno rozhodla podat na Azos CZ žalobu k okresnímu nymburskému soudu. Samec ale dnes uvedl, že soud se touto žalobou odmítl zabývat jako neopodstatněnou.

"Firma ale tento postup, který trvale poškozuje její jméno, vnímá už jako ryze šikanózní ze strany podávajících. Má proto už připraveny žaloby na náhradu škody způsobené touto opakovanou šikanou. Znovu bychom rádi připomněli, že více než dvě desítky všemožných kontrol v průběhu uplynulého roku a půl nikdy nezjistily, že by Azos CZ vypouštěla do ovzduší zdraví škodlivé emise," prohlásil Samec.

Závod Azos CZ od konce roku 2013 upravuje v Nymburce povrchy kovových dílů, hlavně pro automobilový průmysl. Od té doby si ve městě na zápach stěžuje stále více obyvatel, údajně mají také zdravotní potíže.

Jan Kholl

Specialistou na odstraňování zápachu je firma REGITAS - www.regitas.cz

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí