zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krušnohoří usiluje o zapsání na seznam UNESCO, rozhodne se za rok

31.07.2015
Chráněná území
Krušnohoří usiluje o zapsání na seznam UNESCO, rozhodne se za rok

Karlovarský a Ústecký kraj ve spolupráci se Saskem dokončily přípravy k zapsání Krušnohoří na seznam kulturního dědictví UNESCO. Žádost byla představena na červencovém kongresu v Bonnu, o zařazení památky se rozhodne příští rok. Rada Karlovarského kraje v pondělí schválila dotaci 750.000 korun pro nadnárodního koordinátora žádosti, Montanregion Krušnohoří. ČTK to dnes řekl hejtmanův náměstek pro kulturu Petr Zahradníček (TOP 09+STAN).

"Začátkem července jsme se zúčastnili konference, workshopu a výstavy v Bonnu, kde byla tato nominace představena a tam jsme podali i poslední materiály potřebné k tomu, aby bylo Krušnohoří do seznamu zapsáno. Rozhodovat se o tom bude příští rok v Istanbulu. Nyní tak v podstatě již stojíme před rozhodnutím," uvedl Zahradníček.

Na financování se rovnocenně podílejí všechny tři zainteresované regiony. Na náklady spojené s podáním žádosti Karlovarský kraj přispěje částkou 750.000 korun. "Jedná se o prezentační a další doprovodné materiály, které jsou zapotřebí k tomu, abychom v žádosti uspěli," řekl náměstek.

Krušnohoří je unikátní především díky pozůstatkům hornické činnosti. V regionu se zachovala jak středověká, tak novější důlní díla. "V takovém rozsahu a takové kvalitě se nikde podobná hornická díla nedochovala. Zmínit můžeme například důl Jeroným, Měděnec a další," uvedl Zahradníček. Kdyby Krušnohoří bylo do seznamu dědictví UNESCO skutečně zapsáno, stalo by se první takovou památkou v Karlovarském kraji.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí