zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Posekali kokořínské louky, postavili hradní zeď na Lukově. Brontosauři v červenci pomohli desítkám míst

08.08.2015
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Posekali kokořínské louky, postavili hradní zeď na Lukově. Brontosauři v červenci pomohli desítkám míst

Stovky mladých lidí nevyrazily v červenci vydělávat peníze na letní brigády, svůj volný čas ale věnovali nezištné pomoci přírodě, památkám a lidem. Vyrazili na Prázdniny s Brontosaurem, dobrovolnické tábory, které už 41 let pořádají organizátoři Hnutí Brontosaurus.

Na nich pomohli desítkám míst nejen v Česku. Z vlastní chuti a nadšení měnili svět kolem sebe k lepšímu. Za odměnu je kromě pocitu ze smysluplné práce čekal zážitkový program od zkušených organizátorů.

Na Kokořínsku brontosauři pokosili 2 hektary chráněných luk. 21 mladých lidí tím už posedmé pomohlo zachovat unikátní luční ekosystém, který by bez pravidelné údržby zanikl. Účastníci si po práci vzájemně připravovali program. Díky tomu se třeba naučili plést košíky a žonglovat.

Na hrad Lukov jezdí brontosauři už 32 let. Od roku 1983 proměnili trosky kdysi významného opevnění ve vyhledávanou památku. Přes 100 dobrovolníků odpracovalo během tří červencových táborů přes 840 hodin. Kromě toho si vyzkoušeli život na hradě, zažili archeologický výzkum a řadu tematických aktivit spjatých s historií.

Pokosili také například žítkovské louky, louky rezervace Kudlačena v Beskydech, krušnohorském Cínovci a Býčí skálu v Moravském krasu. Pracovali na obnově s! udetské osady Zastávka a pečovali o jesenické prameny.

Dobrovolníci nezůstali pouze v Česku. V Zakarpatské Ukrajině vyznačili 65 kilometrů turistických stezek, dosazovali indonéský prales ohrožený palmovými plantážemi, podíleli se na rekonstrukci drobných památek v srbském Banátu, kde žije česká komunita.

Prázdniny s Brontosaurem pokračují i v srpnu. Ještě měsíc tak mohou lidé vyrazit na některou z akcí. Jejich seznam naleznou na www.prazdniny.brontosaurus.cz.

Prázdniny s Brontosaurem jsou nejstarší akcí svého druhu v Česku. První ročník nadšenci uspořádali v roce 1974. Od té doby brontosauři opravují hrady, pečují o prameny, pomáhají, kde je třeba. Spojení smysluplné práce, zážitků a nových přátel každoročně přiláká na 1 500 účastníků. V létě roku 2014 na 59 táborech odpracovali 17 751 hodin.

Jana Kotlářová, koordinátroka programu Prázdniny s Brontosaurem

"Prázdniny s Brontosaurem jsou každý rok otevřené všem mladým, kteří ! se rozhodli využít volného času a udělat něco smysluplného. Do! brovolnictvím to ale rozhodně nekončí! Tradičně je na akcích čeká i spousta zajímavých aktivit, nových přátel a možností dozvědět se něco nového třeba i o sobě."

Dalimil Toman, ředitel kanceláře Hnutí Brontosaurus

"Každý se může s Hnutím Brontosaurus v létě stát aktivním aktérem desítek malých, o to však hlubších příběhů. Příběhů o obnovených pramenech, kde po letech zase prýští voda, pokosených loukách, kde nadále porostou vzácné orchideje, či ohrožených zvířatech, která mají zase o trochu více naděje. Tyto a jiné příběhy rozhodně neprožijí sami. Provázet, inspirovat a bavit je budou desítky kamarádů, kteří často vydrží o mnoho déle než jedno léto."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí