zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropská fyzikální společnost: Snižování emisí v EU je drahé a málo efektivní

14.08.2015
Energie
Politika
Evropská fyzikální společnost: Snižování emisí v EU je drahé a málo efektivní

Energetická sekce Evropské fyzikální společnosti (EuropeanPhysical Society - EPS) vydala oficiální stanovisko, z něhož vyplývá, že tato prestižní organizace sdružující přední fyziky a odborné fyzikální společnosti má pochybnosti o současné evropské energetické politice.

V dokumentu se např. uvádí, že výsledek nákladných radikálních opatření snižování emisí CO2 v EU podle tzv. Energetické cestovní mapy 2050 zlepší celosvětovou situaci maximálně o 4-5%. Současná masivní podpora bezemisních zdrojů v EU by měla být přenastavena tak, aby posílila konkurenceschopnost cen elektřiny a zabránila odlivu průmyslu z Evropy do oblastí s levnější energií. Nárůst energie z obnovitelných zdrojů, který je se současnými opatřeními spojený, vyžaduje podle evropských fyziků nová řešení její kolísavé výroby, např. kombinaci obnovitelných zdrojů s jadernými a uhelnými elektrárnami, nové způsoby skladování elektřiny ve velkém, zavedení chytrých sítí atp. V této souvislosti EPS navrhuje zahrnout do cen elektrické energie i nepřímé náklady, mezi kterými hrají významnou úlohu právě dodatečné náklady způsobené kolísavou výrobou větrných a fotovoltaických elektráren. V souvislosti s rozvojem bezemisní energetiky je podle EPS také nutné navýšit rozpočet výzkumu a vývoje udržitelných technologií s odpovídajícím zaměřením a finančně podporovat vybrané vzdělávací programy.

V otázce nastavení budoucího energetického mixu EU, který by byl optimální jak z hlediska ekonomického, tak z hlediska stability dodávek, doporučuje Energetická sekce EPS zvažovat využití nefosilních zdrojů elektrické energie, jako jsou biomasa 2. generace, geotermální zdroje, štěpné jaderné zdroje a do budoucna fúzní zdroje. Navzdory rozdílným přístupům jednotlivých států k jaderné energetice považuje EPS jádro za významný zdroj. Ve svém stanovisku uvádí, že je třeba udržet jeho technickou úroveň a výzkum, aby bylo možné budovat jaderné bloky nových generací a rozvíjet technologie pro jadernou fúzi.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí