Sobota, 27. dubna 2024

Lovte divočáky celý rok, navrhuje myslivcům ministerstvo

Lovte divočáky celý rok, navrhuje myslivcům ministerstvo

Počty divokých prasat podle ministerstva zemědělství i přes intenzivní lov stoupají. Ministerstvo proto dnes poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky o době lovu jednotlivých druhů zvěře, podle které se budou moci divočáci i s bachyněmi a selaty lovit celoročně. Doposud se mohli lovit od srpna do konce ledna. Vyhláška, která je na webu vlády, mimo jiné také dovoluje delší dobu lovu muflončat, kolouchů a daňčat.
Podle rezortu se divočákům změnil způsob života - doba páření, která normálně probíhá od listopadu do ledna, se nyní rozšířila na celý rok. Přemnožená divoká prasata podle důvodové zprávy novely působí každoročně miliardové škody na zemědělských plodinách.

"Současně se množí střety prasete s motorovými vozidly. Pokud má dojít k zastavení růstu početních stavů a následné redukci prasete divokého, je bezpodmínečně nutné, aby se lov v následujících letech pohyboval minimálně na úrovni 200 tisíc kusů ročně," píše zemědělský rezort. Například v roce 2012 se ulovilo v tuzemsku 185 tisíc kusů.

Ministerstvo také argumentuje tím, že prasata loví drobnou zvěř jako koroptve, bažanty, zajíce, ale i srnčata. Podle rezortu je zřejmý pokles stavů bažanta, a to od roku 2002 do roku 2014 o 30 procent, a zajíce polního o 35 procent. Divočáci navíc podle MZe napadají lidi, i když nejsou zranění.

Rezort chce v novele prodloužit i dobu lovu bažanta obecného pomocí dravců, místo od září do konce roku by bylo možné jej lovit až do konce ledna. Podle ministerstva řízeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) nebude mít prodloužení negativní dopady na přirozenou populaci těchto zvířat.

Škody podle ministerstva působí také laně a kolouši, mláďata by mohla být lovena od srpna do konce března. V současnosti lovecká sezóna končí v půlce ledna.

Změny by měly začít platit od vyhlášení ve Sbírce zákonů, připomínky bude ministerstvo sbírat do září.

Vláda již v březnu schválila opatření, které umožňuje myslivcům rozmísťovat více zařízení na odchyt divokých prasat. Dříve bylo možné umístit jedno zařízení na 250 hektarů honitby, podle nové úpravy je možné nastražit jedno zařízení na 150 hektarů honitby.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů