zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Samovznícení - v tom jsou skládky dobré

14.08.2015
Odpady
Havárie
Samovznícení - v tom jsou skládky dobré

Desítky hasičských jednotek a mnoho hodin práce. Požáry skládek obvykle patří k těm nejnáročnějším hasičským zásahům. Hasiči se s nimi bohužel setkávají hodně často. V posledních týdnech hořela třeba skládka ve Frýdlantu, v Mrsklesích na Olomoucku, ve Volfarticích na Liberecku, v obci Třebovice na Pardubicku, v Chlebičově na Opavsku, ve Dvorcích u Bruntálu, v Čáslavi na Kutnohorsku...

Častým důvodem požárů skládek bývá samovznícení, kterému lze v některých případech zabránit jen obtížně. V nahromaděném odpadu na skládkách totiž probíhají různé rozkladné procesy, jejichž vedlejším produktem je teplo. Zjednodušeně řečeno se uvnitř kupy odpadu vzniklé teplo hromadí, nemá kam odcházet a stupně Celsia uvnitř skládky rostou tak dlouho, až může dojít k jejímu vznícení.

Samovznícení - v tom jsou skládky dobré

Složitější vysvětlení by znělo asi takto:

Ve skládkách odpadu obvykle probíhá proces anaerobní fermentace. Při něm se směsná kultura mikroorganizmů v několika stupních postupně rozkládá na organickou hmotu. Z produktu jedné skupiny mikroorganizmů se stane substrát pro druhou. Proces probíhá v několika hlavních fázích:

  • Makromolekulární látky se rozštěpí na jednodušší sloučeniny, především na mastné kyseliny a na alkoholy.
  • Následným procesem acetogeneze se kyseliny a alkoholy dále rozkládají za vzniku kyseliny octové.
  • V závěrečné fázi rozkladu vzniká z kyseliny octové a dalších sloučenin metan.

Zbytek už je jasný každému - metan je hořlavý a spolu s množstvím tepla uvnitř skládky vytváří ideální podmínky pro samovznícení.

Kromě toho, že požáry skládek bývají pro hasiče časově i finančně nákladné, mají hlavně negativní dopady na životní prostředí. Hořením odpadního materiálu se totiž do ovzduší uvolňuje obrovské množství zplodin a toxinů. Nám všem by tedy prospělo, kdybychom skládkování odpadu snížili na nezbytné minimum.

Zdroj: www.empress.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí