zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Může za vysychání pramene Vltavy ekologický experiment?

16.08.2015
Příroda
Voda
Může za vysychání pramene Vltavy ekologický experiment?

,,Tak nám vysychá pramen Vltavy, .....", řečeno slovy klasika. V autorském díle vydaném na LP v roce 1987 pod názvem ,,Večer s bratry Justy", věnují oni velkou pozornost řece Vltavě. Mluví o tom, jak proteplujeme naší slovanskou vzájemností v Teplé Vltavě, ten studený přítok řeky Vltavy ze SRN. Škoda, že tito satiričtí kritici zapomněli také na suchou Vltavu, možná raději nechtěli domýšlet, co jednou způsobí fundamentální ekologičtí aktivisté. Občanům Šumavy těžko pomohou průzkumy Hnutí Duha, kde v procentech vyčíslují, kolik našich obyvatel podporuje jejich úsilí za záchranu Šumavy, kterou předělávají k obrazu a rozumu svému, když v šumavských obcích bude ve studnách sucho. Vždyť oni zadavatelé těchto podporovaných průzkumů, po příjezdu do místa svého bydliště otočí kohoutkem a běda Vám, jestli mi nepoteče voda, na boj za divočinu na Šumavě rychle zapomenou. Česká lesnická společnost již delší dobu aktivně poukazuje na nutnost zadržení vody v krajině. Příští měsíc na toto téma pořádáme odborný seminář. Skutečností je, že vědecké průzkumy o tom, co více zadržuje vodu v krajině, jestli les nebo bylinné patro se příliš neliší, ale praktický výsledek je zřejmý a diametrálně odlišný. Buřeň pod suchými pahýly zbylých stromů, nemůže nahradit vzrostlý zelený les ,, tečka, konec diskusí na toto téma"! Určitě si nebudeme namlouvat, že sněhová pokrývka vydrží na jaře úplně stejně dlouhou dobu, jak pod lesním porostem, tak pod uschlým lesem, kam slunce dosáhne velmi snadno. Myslím si, že tento argument na pomalé zadržení jarní vody v krajině je nesmírně důležitý, ale v duchu potřeby a ospravedlnění nesmyslných činů a skutků provedených na Šumavě hodně opomíjený. Myslím si, že tato krátká letní epizoda, byť bude ještě bolestivá a drahá, nám ukázala, že lesní přírodní ekosystémy je třeba uvážlivě chránit a rozumně jim pomáhat, tím že je budeme lesnicky obhospodařovat, tak jak tomu již činí generace lesníků bezmála tři sta let.

Kontakt a více informací:

Ing. Pavel Draštík

Tel.: 725 100 160

E-mail: predseda@cesles.cz

O Česká lesnické společnosti

Česká lesnická společnost je dobrovolná, nepolitická, stavovská společenská organizace, sdružující fyzické i právnické osoby, jejichž profesní činnost souvisí nebo souvisela s lesem, s lesním hospodářstvím, s lesnickým školstvím, výzkumem a vzděláváním, s dřevařstvím a ochranou přírody a krajiny.

Ve své činnosti navazuje na více než 150 letou tradici lesnických společenských organizací na území dnešní České republiky.

Hlavní činností spolku ČLS je zajišťovat růst odborné úrovně a vzdělávání svých členů a dalších zájemců, věnovat se vývoji v lesnictví, v lesnickém výzkumu, věnovat se práci s mládeží zejména formou lesní pedagogiky, věnovat se ochraně přírody a krajiny na území České republiky, vyjadřovat se k základním otázkám v oblasti lesního hospodářství, dřevařství, ochrany kulturní krajiny a ochrany přírody.

V současné době sdružuje cca 1800 členů v rámci 40 pobočných spolků z celé ČR. Cca třetinu členů tvoří zaměstnanci LČR, a kromě lidí v důchodovém věku jsou dále nejvíce v členské základně zastoupeni pracovníci VLS ČR, školství a výzkumu a zástupce soukromého lesnického sektoru.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí