zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za únik kejdy do potoka dostala společnost na Jihlavsku pokutu

28.08.2015
Voda
Zemědělství
Havárie
Za únik kejdy do potoka dostala společnost na Jihlavsku pokutu

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany vod v Havlíčkově Brodě uložili pokutu 150.000 korun společnosti Lactoenergo za únik závadných látek do Železného potoka poblíž Kamenice u Jihlavy. ČTK to sdělila mluvčí ČIŽP Radka Burketová. Lactoenergo s udělením pokuty souhlasí. Podle jednatele Stanislava Vorálka látky unikly kvůli technické závadě.

Asi 50 metrů krychlových směsi kejdy, hnoje a rostlinných zbytků po zpracování v bioplynové stanici se dostalo kvůli poruše vypouštěcího ventilu ze skladovací ocelové nádrže firmy v polovině dubna. Závadné látky se dostaly až do řeky Jihlavy ve vzdálenosti 4,5 kilometru od zdroje úniku. Znečištění se v celém úseku projevilo výrazným zabarvením vod do černa, uvedl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě Jan Panský.

Podle Vorálka by za normálních okolností uniklé látky zůstaly v nejbližším okolí skladovacích jímek. "Jiný právnický subjekt se však bez našeho souhlasu napojil na naši dešťovou kanalizaci, a látky proto dotekly až do Kamenického potoka. Udělali jsme opatření, aby se podobná věc neopakovala. Budeme požadovat o uvedení kanalizace do původního stavu, případné další kroky uvážíme," řekl Vorálek.

V souvislosti s případem pokračuje se společností Lactoenergo další správní řízení o pokutě za porušení povinností v oblasti ochrany přírody a krajiny. Vzhledem k tomu, že dosud nebylo ukončeno, nemůže ČIŽP sdělit další podrobnosti.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí