zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha chce regulovat ukládání stavebních odpadů

31.08.2015
Odpady
Praha chce regulovat ukládání stavebních odpadů

Praha chce v budoucnu regulovat ukládání stavebních odpadů ze staveb a demolicí. Suť a zemina, které většinou končí na černých skládkách, by měly sloužit na úpravy terénu a k rekultivaci krajiny. V rozhovoru s ČTK to dnes řekla radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN). Podle ní to bude součástí plánu odpadového hospodářství pro roky 2016 až 2025, jehož zadání zveřejnil magistrát na portálu SEA.

"V Praze dlouhodobě vznikají nelegální skládky se stovkami tisíc tun zeminy a stavebního odpadu, neexistuje žádná evidence, magistrát proti tomu nemůže účinně zasáhnout," tvrdí Plamínková.

Příkladů je podle radní v metropoli celá řada. Skládky zeminy jsou třeba ve Slivenci, v Suchdole nebo v Praze 15. Mediálně nejznámějším příkladem je skládka v Motole, kde podle neoficiálních informací zmizel veškerý materiál vytěžený při stavbě nových stanic metra A.

Podle Plamínkové by firmy nově měly ve stavebních smlouvách uvádět, kam a za jakých podmínek hodlají odpad uložit. "Představa je taková, že by na ukládání stavební sutě mělo vydělávat město, a ne nelegální skládky," doplnila. Získané peníze by pak sloužily třeba k nákupu pozemků na ozelenění metropole.

Odpady ze staveb a demolicí tvoří největší část odpadů, které se v Praze ročně vyprodukují. Z plánu odpadového hospodářství vyplývá, že v roce 2013 vzniklo v Praze skoro 1,1 milionu tun stavebních odpadů. Ve srovnání s tím se směsného odpadu vyvezla zhruba třetina, 383.000 tun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí