zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obama. Globální oteplování může mít ničivé dopady

02.09.2015
Klimatické změny
Politika
Obama. Globální oteplování může mít ničivé dopady

Mezinárodní společenství nepostupuje dostatečně rychle na to, aby dokázalo řešit hrozbu globálního oteplování a změn klimatu. Řekl to americký prezident Barack Obama. "Podnebí se mění rychleji než úsilí, kterým na to reagujeme," řekl Obama v pondělí v Anchorage na Aljašce, kde se zúčastnil mezinárodní konference k Arktidě. Varoval také, že bez důrazné a koordinované reakce všech zemí budou mít změny klimatu ničivé dopady.

"Žádný ze zde přítomných států nepostupuje dost rychle. Věda je stále přesnější a dokazuje, že to, co bylo vzdálenou hrozbou, už je skutečností. Ti, kteří přehlížejí vědu, jsou stále osamělejší, jsou na ostrově, který mizí," uvedl Obama v projevu k účastníkům setkání.

Podle prezidenta lze dokázat, že je možné mít zdravé životní prostředí a zároveň silný ekonomický růst. "Buďme upřímní, obavy z narušení našeho životního stylu byly vždy jedním z hlavních argumentů proti akci. To je přitom ironie - neboť jen málo věcí může narušit naše životy tak hluboce, jako klimatické změny," dodal.

Dnes se pojede americký prezident podívat k jednomu z ledovců, které v důsledku oteplování podle vědců stále rychleji tají.

Cílem mezinárodního společenství je zajistit, aby se průměrná teplota ve světě nezvýšila oproti preindustriální době o více než dva stupně Celsia. Není ale jasné, zda se to může podařit. Spojené státy, které jsou po Číně druhým největším znečišťovatelem ovzduší na světě, se v tomto duchu zavázaly, že v porovnání s rokem 2005 sníží do roku 2025 nejméně o 26 procent množství skleníkových plynů, které vypouštějí do ovzduší.

Obama, který si boj s klimatickými změnami stanovil za jednu z priorit svého druhého funkčního období, se nyní snaží zajistit, aby své závazky ohledně omezování skleníkových plynů vyslovily před hlavní klimatickou konferencí i další státy. Konference se bude konat v prosinci v Paříži.

Americký prezident prý také navrhne, aby Spojené státy dříve zakoupily těžký ledoborec. Krok souvisí s rychlým táním ledovců, zpřístupňováním dalších námořních cest v Arktidě a záměrem Spojených států více využívat přírodní zdroje v oblasti. Nákup má vyjít asi na miliardu dolarů (asi 24 miliard Kč) a schválit ho musí Kongres. Ledoborec by měl být podle Obamy zakoupen do roku 2020.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí