zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Siemens postaví nejvýkonnější větrný park na světě

03.09.2015
Větrná energie
Siemens postaví nejvýkonnější větrný park na světě

Společnost Siemens postaví pro skotskou firmu Scottish Power Renewables v Severním moři větrný park s největším výkonem na světě. Projekt pod názvem East Anglia One bude čítat 102 větrných elektráren Siemens a po svém dokončení v roce 2020 bude mít celkový výkon 714 MW. To představuje roční dodávku energie pro půl milionu domácností.

Do větrného parku East Anglia One, který vznikne 43 km od anglického pobřeží v Severním moři, instaluje Siemens úplně nový typ větrné elektrárny SWT-7,0-154. Ta je zajímavá nejen svým výkonem 7 MW, ale i rozměry. Lopatky jejího rotoru mají plochu 18 600 m2, což jsou přibližně tři fotbalová hřiště. Průměr rotoru je 154 metrů a jednotlivé listy spojuje náboj o průměru 4 metry. Díky mořskému větru by měla každá z elektráren vyprodukovat až 32 milionů kilowatt hodin ,,zelené" elektřiny, což je množství dostatečné pro přibližně 7000 domácností. Výstavba parku East Anglia One začne v roce 2017, dokončen pak bude v roce 2020.

Svou kapacitou převýší projekt East Anglia One dosud nejvýkonnější mořský větrný park London Array s výkonem 613 MW, na jehož výstavbě se Siemens rovněž podílel. Ten si ale se svými 175 větrnými elektrárnami i nadále ponechá statut nejrozsáhlejšího mořského větrného parku.

V České republice vybudoval Siemens větrný park Červený vrch na Olomoucku, který tvoří šest elektráren SWT-2,3-101 s celkovým výkonem 13,8 MW. Tyto elektrárny jsou vhodné pro nízkou až střední rychlost větru a jsou tedy ideální pro české podmínky.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí