zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prezident podepsal nový zákon o prevenci závažných havárií

04.09.2015
Firemní ekologie
Havárie
Prezident podepsal nový zákon o prevenci závažných havárií

Zákon by se měl dotknout provozovatelů zhruba 200 objektů, včetně těch největších, jako je třeba Spolana Neratovice. Zákon nabude účinnosti prvním dnem kalendářního měsíce poté, co bude vyhlášen ve sbírce.

Prezident Miloš Zeman 25.8.2015 podepsal nový zákon o prevenci závažných havárií způsobených nebezpečnými chemickými látkami. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zákon zavádí do českého práva novou evropskou směrnici a nahrazuje dosavadní zákon, který už podle vlády nevyhovuje aktuálním evropským předpisům. Zákon by se měl dotknout provozovatelů zhruba 200 objektů, včetně těch největších, jako je třeba Spolana Neratovice. Zákon nabude účinnosti prvním dnem kalendářního měsíce poté, co bude vyhlášen ve sbírce.

Zákon se zaměřuje na objekty, kde se v nadlimitním množství skladují takové nebezpečné chemické látky, které představují zvýšené riziko vzniku mimořádných událostí, popsal již dříve ministr životního prostředí Richard Brabec. Jde o takové mimořádné události, které mohou ohrozit životy a zdraví lidí nebo nevratně poškodit životní prostředí.

Zákon zavádí systém zpracování bezpečnostních dokumentů a poplatků za jejich schvalování pro provozovatele objektů, například chemických závodů, skladů chemikálií a dalších. Krajské úřady mají zajistit zpracování posudku návrhu bezpečnostní dokumentace u Výzkumného ústavu bezpečnosti práce neprodleně poté, co jim provozovatel návrh bezpečnostní dokumentace ke schválení předloží. Tento posudek bude podle zákona odborným podkladem pro rozhodování krajských úřadů.

Schválení dokumentů bude podléhat správním poplatkům. Správní poplatky se budou pohybovat od 15.000 Kč do 60.000 korun, a to podle povahy schvalované bezpečnostní dokumentace. Z jejich výnosu bude kraj hradit náklady spojené s posouzením těchto materiálů. Doposud je hradil stát.

Nový zákon se bude kvůli evropské směrnici vztahovat i na podzemní zásobníky plynu, kterých je podle vlády v tuzemsku osm. Jejich provozovatelé budou muset zpracovat příslušnou bezpečnostní dokumentaci a zavést systém prevence závažných havárií.

Závažné havárie se podle ministerstva životního prostředí stanou zhruba jednou do roka. Problém nastává hlavně při nečekaných živelných pohromách, jako jsou například povodně.

Obsáhlý komentář k tomuto zákonu najdete na Enviprofi ZDE.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí