zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Naši ptáci letí do Afriky!

05.09.2015
Příroda
Naši ptáci letí do Afriky!

Začátkem září se velká část našich stěhovavých ptáků vydává na cestu do Afriky. Sledovat je můžeme v podzimní, africké fázi mezinárodního vzdělávacího programu Jaro ožívá (www.springalive.net).

Na jaře jsme v přírodě i na webových stránkách Jaro ožívá (www.springalive.net) sledovali přílet ptáků. Ptáci u nás vyvedli svá mláďata a nyní pro ně nastává čas odletu zpět do Afriky. Někteří, jako například rorýsi, již odlétli. Pro jiné migrace vrcholí. A s návratem dětí do školních lavic začala letošní africká fáze programu Jaro ožívá.

,,Stejně jako na jaře naše děti sledovaly přílet stěhovavých ptáků z Afriky, nyní sledují děti v Africe přílet ptáků na zimoviště a svá pozorování zadávají na stránky Jaro ožívá," říká Gabriela Dobruská, která Jaro ožívá v Česku koordinuje. Díky nim se i vy můžete na stránkách Jaro ožívá www.springalive.net dozvědět, kdy do Afriky doletěly třeba první vlaštovky.

,,V druhé polovině srpna nám z různých míst chodily zprávy o pozorování obrovských hejn čápů na polích či kroužících na obloze. Na některých místech pozorovali i více než 100 čápů," uvedla dále Dobruská. ,,Vydáte-li se nyní do přírody, můžete pozorovat hejna vlaštovek a jiřiček houfujících se na drátech elektrického vedení, hejna špačků na polích či množství různých druhů kachen a potápek na rybnících. Pokud bude mít rybník částečně obnažené dno, máte velkou a jedinečnou šanci pozorovat různé druhy bahňáků - ptáků, kteří přes nás většinou jen protahují a hnízdí na dalekém severu."

Proč ptáci na podzim odlétají?

Kvůli potravě. Mnoho druhů má výrazně sezónní jídelníček: hmyz, plody, semínka. Najít potravu v zimě není jednoduché. Ti, kteří to dokáží, mohou zůstat, zima jim nevadí - to je snadno pochopitelné. Proč ale nezůstanou v Africe? Proč se každým rokem vydávají na tak dlouhou a strastiplnou cestu, na které jich mnoho zahyne? Odpověď je jednoduchá - na severu, kde je mírné léto, dny jsou dlouhé, ptáků míň a všude mnoho hmyzu, je jednodušší vyvést mláďata, než na horkém jihu plném konkurence a predátorů. Migrace tak usnadňuje přežití druhů, přestože část ptáků během dlouhé cesty zahyne.

Festival ptactva - festival migrace ptáků

Pokud nevíte, kam se za ptáky vydat, zúčastněte se Festivalu ptactva, který pořádá Česká společnost ornitologická. O prvním říjnovém víkendu se na různých místech budou konat vycházky za ptáky, často spojené i s ukázkou kroužkování. Více informací o této akci získáte na www.cso.cz.

Kontakt

Gabriela Dobruská, dobruska@ birdlife.cz, 724 687 996

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí