zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyšší teplota ve městech může ovlivňovat zdraví obyvatel

15.09.2015
Klimatické změny
Urbánní ekologie
Zdraví
Vyšší teplota ve městech může ovlivňovat zdraví obyvatel

Vědci z MU a Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR již v minulých letech vydali monografii Klima Brna, která shrnuje poznatky o časové a prostorové proměnlivosti klimatu v tomto městě.

Vědci z Masarykovy univerzity (MU) se spolu s kolegy z Polska, Maďarska a Slovenska v současné době zabývají právě globální změnou klimatu a jejími dopady na klima měst ve střední Evropě. Negativním důsledkům změny klimatu lze podle nich předcházet vhodnými adaptačními opatřeními.

Nejen v České republice je hlavním projevem současné globální změny klimatu postupné zvyšování teploty vzduchu či nárůst počtu tropických dní. ,,Ve městech se utváří zvláštní kategorie klimatu. Jeho typickým projevem je například formování tak zvaného tepelného ostrova města, v důsledku kterého je teplota vzduchu ve městech v řadě situací vyšší než v jejich okolí. Například v létě za jasného a klidného počasí může být teplota vzduchu během noci v centru Brna až o 5 °C vyšší než v okolí města," uvedl ředitel Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty MU Petr Dobrovolný.

Vědci z MU a Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR již v minulých letech vydali monografii Klima Brna, která shrnuje poznatky o časové a prostorové proměnlivosti klimatu v tomto městě. S kolegy z dalších zemí a za využití numerického modelu MUKLIMO vyvinutého německou meteorologickou službou se v současnosti zabývají odhadem budoucích klimatických podmínek ve městech střední Evropy v průběhu 21. století.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí