zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na vrcholu Lysé hory v Beskydech vyroste nová fotovoltaická instalace

05.09.2015
Energie
Solární energie
Na vrcholu Lysé hory v Beskydech vyroste nová fotovoltaická instalace

Klub českých turistů otevírá v sobotu 5. 9. 2015 novou Bezručovu turistickou chatu na Lysé hoře. Děje se tak třicet sedm let poté, co původní chata Klubu českých turistů ( KČT) v roce 1978 vyhořela.

KCT

Slavnostní akt, ke kterému jsou pozváni někteří poslanci a senátoři, řada krajských politiků, primátorů a starostů obcí, stejně jako řada představitelů s KČT spolupracujících organizací, zástupců stavebních firem, hlavní sponzoři výstavby chaty i stovky dobrovolníků, kteří s výstavbou chaty pomáhali, začíná na Lysé hoře v 11 hodin.

Podle sdělení KČT na zábradlí terasy chaty budou umístěny fotovoltaické články na krytí části spotřeby elektrické energie. Na Lysé hoře tak vznikne nejvýše položená fotovoltaická instalace v České republice.

Celý projekt Bezručovy chaty představuje moderní zelenou stavbu. Vytápění chaty je řešeno tepelným čerpadlem, beroucím teplo z pěti hlubinných vrtů. Celá chata je energeticky řešená jako pasivní objekt. Má dokonalou izolaci pláště, všechna okna mají trojité zasklení determálním sklem.

V chatě jsou na výstupu vzduchu odsátého ve společenských místnostech a kuchyni instalovány výměníky tepla, které předávají teplo nasávanému vzduchu. Chata byla již celou zimu 2014/2015 vytápěna tímto systémem. Ten bezchybně obstál i při nejnižší naměřené vnější teplotě -17 °C.

Zdroj: SolarniNovinky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí