zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno má nové kontejnery na vysloužilá elektrozařízení

09.09.2015
Zpětný odběr
Brno má nové kontejnery na vysloužilá elektrozařízení

Brno má v 37 sběrných střediscích odpadu nové kontejnery na vysloužilé elektrospotřebiče. Zájem obyvatel o třídění elektrozařízení trvale roste a kontejnery na ně byly zatím ale jen někde, řekl dnes ČTK mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Město si kontejnery zdarma půjčuje od společnosti Elektrowin, která odpad potom zužitkovává.

V roce 2013 lidé v Brně odevzdali 407 tun elektrospotřebičů, loni to bylo 489 tun. "Dříve byly kontejnery jenom na některých sběrných dvorech a nebo se elektrozařízení sbírala při různých jednorázových akcích. Nyní už jsou téměř na všech střediscích, a pokud to bude potřeba, bude jich přibývat," informoval Žára.

Lidé mohou vyhodit například stará videa, varné konvice, mixéry, kávovary, mikrovlnky, mobilní telefony a další elektrozařízení. Do kontejnerů mohou dát ale i nabíječky, úsporné žárovky nebo staré baterie.

"Recyklace všeho druhu má nezanedbatelný vliv na kvalitu životního prostředí. Výrazně tím šetříme drahou a energeticky náročnou těžbu primárních surovin. Díky využití materiálu ze 489 tun starých elektrozařízení uspoříme 4,5 GWh elektrické energie nebo 160.000 litrů ropy," uvedl primátorův náměstek Martin Ander (SZ).

Brno je jedním z prvních měst v Česku, které uzavřelo smlouvu s kolektivními systémy zajišťujícími zpětný odběr elektrozařízení, a to už v roce 2006. "Díky úzké spolupráci Brna s kolektivním systémem Elektrowin jsou brněnská střediska vybavená speciálními klecovými kontejnery. Nabídnou občanům komfortnější ukládání spotřebičů a zároveň usnadní manipulaci při odvozu elektrozařízení ke zpracovateli," dodal Žára.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí