zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Agrární komoře se nelíbí možnost využití pšenice na bioplyn

09.09.2015
Energie
Zemědělství
Bioplynové stanice
Agrární komoře se nelíbí možnost využití pšenice na bioplyn

Siláž z kukuřice, jejíž porosty letos poškodilo extrémní sucho, by mohla v bioplynových stanicích nahradit pšenice. Na dotaz ČTK to uvedla Agrární komora ČR, které se ale tento postup nelíbí. Náhrada kukuřičné siláže pšenicí je pravděpodobná také podle místopředsedy představenstva České bioplynové asociace (CzBA) Jana Matějky. Poukázal na to, že většina bioplynových stanic byla postavena na úvěr, a jejich majitelé se proto budou snažit výrobu elektřiny udržet.

Siláž z kukuřice je podle Matějky základní surovinou pro polovinu z bioplynových stanic, které v Česku loni podle webu CzBA vyrobily 2556 gigawatthodin elektřiny. Úroda kukuřice na siláž a na zeleno by přitom letos měla klesnout zhruba o polovinu, odhadla v srpnu Agrární komora.

Podle komory jsou ve výhodě podniky, které mají vlastní hospodářská zvířata a půdu. Bioplynové stanice pak mohou zásobovat kejdou nebo odpadem z rostlinné výroby, jako jsou chřásty cukrové řepy či klíčky brambor. Ostatní provozovatelé by museli siláž nakupovat, a právě proto je možné, že začnou využívat také pšenici.

"Zpracování potravinářských komodit je jednoznačně proti základní filozofii Agrární komory, co se týče využití zemědělské produkce," uvedla mluvčí komory Dana Večeřová. V minulosti se podle ní zrno v bioplynových stanicích nikdy nevyužívalo, ani když byla cena pšenice poloviční než v současnosti. Krmná nyní stojí na brněnské potravinové burze nad 3700 korun za tunu.

V bioplynových stanicích se sice někdy používají také obiloviny sklizené na zeleno před dosažením plné zralosti, těmi se ale letos podle Matějky podniky nejspíš nezásobily, protože nikdo před létem nemohl tušit dopady sucha na kukuřici. "Teď bych řekl, že alternativ moc není," řekl Matějka. Spolu se zrním by se mohla sice zplyňovat sláma, ta ale energeticky není příliš výhodná. Využití samotného obilí bude ovšem podle místopředsedy bioplynové asociace technologicky obtížné, takže provozovatelé budou nejspíš kombinovat zrno se siláží.

Bioplyn se na celkové výrobě energie v letošním březnu podílel 2,8 procenty, podíl bioplynu na celkové výrobě energie z obnovitelných zdrojů dosahoval téměř 24 procent.

Sucho letos způsobilo problémy nejenom porostům kukuřice, ale i chmelu, pícninám, ovoci a zelenině. Naopak sklizeň obilí byla nadprůměrná.


Odhad sklizně kukuřice na zeleno a na siláž (v tis. tun)

Kraj Sklizeno loni k 12.8. Odhad letošní sklizně k 12.8.
Praha a Středočeský kraj 1337 650
Jihočeský 1328 530
Plzeňský 1098 680
Karlovarský 82 60
Ústecký 258 120
Liberecký 139 70
Královéhradecký 685 350
Pardubický 832 396
Vysočina 1514 700
Jihomoravský 802 480
Olomoucký 727 387
Zlínský 386 261
Moravskoslezský 390 234
Celkem 9578 4918


Zdroj: Agrární komora ČR

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí