zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

SUCHO

12.09.2015
Příroda
Voda
Zemědělství
Klimatické změny
SUCHO

Sucho je velmi neurčitý, avšak v meteorologii a klimatologii často užívaný pojem, znamenající v zásadě nedostatek vody v atmosféře, půdě či rostlinách.

Jednotná kritéria pro kvantitativní vymezení sucha neexistují, a to zvláště s ohledem na rozmanitá hlediska meteorologická, hydrologická, zemědělská, pedologická, bioklimatologická a celou řadu dalších faktorů, z nichž mezi nejvýznamnější patří škody způsobené suchem v různých oblastech národního hospodářství. Definice sucha proto není zdaleka jednotná a podle příčin a dopadů ho můžeme charakterizovat z několika pohledů. Webová prezentace ČHMÚ rozlišuje sucho klimatické, půdní a hydrologické.

Sucho je většinou jevem nahodilým, který se vyskytuje z velké části nepravidelně v období podnormálních srážek s trváním od několika dní až po několik měsíců. Srážkový deficit v určitém časovém intervalu a na určitém místě je v podmínkách České republiky bez výjimky primární příčinou vzniku sucha. Sucho bývá velmi často doprovázeno nadnormálními teplotami vzduchu, nižší relativní vlhkostí vzduchu, zmenšenou oblačností a větším počtem hodin slunečního svitu. Důsledkem těchto faktorů je vyšší výpar (evapotranspirace) a další prohlubování nedostatku vody.

Nahodilé sucho je velmi nebezpečným přírodním jevem právě svým neočekávaným a nepravidelným výskytem v prostoru a čase. Odborně fundovaná prognóza sucha je z těchto důvodů velmi problematická až nemožná. Velký význam proto v poslední době mají speciální postupy a přístupy, pomocí nichž lze na základě operativních informací o počasí vyhodnocovat aktuální vláhově-bilanční stav krajinného prostředí a kvalifikovaně tak odhadovat výskyt sucha a jeho vývoj v nejbližším období.

Stránky monitoringu sucha jsou aktualizovány vždy v úterý s platností k neděli uplynulého týdne, v případě výstupů z denních měřených hodnot probíhá aktualizace každý den.

V době vegetačního klidu je počet výstupů hodnotících klimatické a půdní sucho výrazně zredukován. Konkrétní termín obnovení původního rozsahu monitoringu je závislý na vývoji počasí a vegetace v závěru zimy a na počátku jara.

Klimatické a půdní sucho

Hydrologické sucho

Hydrologické sucho (hydrological drought)

Světová agrometeorologická informační služba

Popis aktuální situace stavu sucha v rámci hydrometeorologické situace
je pravidelně publikován v Týdenní zprávě o hydrometeorologické situaci a suchu na území ČR

Zdroj: ČHMÚ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí