zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Všechny zásobníky zemního plynu jsou téměř plné

11.09.2015
Energie
Všechny zásobníky zemního plynu jsou téměř plné

Veškerá skladovací kapacita zemního plynu ve výši 2,931 miliard metrů kubických je již nyní v ČR naplněna na více než 87 procent. Zásobníky RWE GasStorage a MND GasStorageby zcela plné měly být asi už během měsíce. Česká plynárenská soustava je tak již nyní dobře připravena na nadcházející zimní topnou sezónu 2015/2016.Česká republika se podílem skladovací kapacity na roční spotřebě plynu řadí mezi evropskou špičku. Podzemní zásobníky mají v případě politických konfliktů, kdy by dodavatel plynu případně omezil nebo zcela zastavil dodávky, zásadní roli pro spolehlivost dodávek.

,,V současné době máme zásobníky zemního plynu naplněny už téměř na 90 procent, tak jako v tomto období v předešlých letech. Plynárenské společnosti jsou připravenyi tuto zimu plynule zásobovat domácnosti i firmy zemním plynem a zásobníky v tom hrají klíčovou roli. Od roku 2009 jsme investovali do rozšíření zásobníků další tři miliardy korun. Jsme dnes připraveni i na případné problémy s dodávkami zemního plynu Centrálním koridorem z Ukrajiny do Evropy," říká Jan Valenta, předseda Rady Českého plynárenského svazu.
Podobně je to i u našich sousedů. Polsko, Holandsko, Itálie, Británie, Chorvatsko mají už zásobníky také naplněny přes 85 procent, další členské země kolem 60-70 procent." Celý Evropský plynárenský trh je v současnosti nastaven již tak, aby si uměl poradit i s přerušením dodávek zemního plynu po významnější dobu a odběratelé nepocítili jakékoliv hrozby politického vydírání. Bohužel politické konflikty poškozují dnes v Evropě image zemního plynu, jinak velmi ekologického a komfortního paliva," dodává Jan Valenta.

Členové Českého plynárenského svazu, společnosti RWE GasStorage a MND GasStorage, patří mezi dva největší provozovatele zásobníků v České republice. Jejich celková kapacita zásobníků je 2 931 milion m3, z toho 2 696 milionů m3 provozuje RWE GasStorage a 235 milionů m3 MND GasStorage.

,,Zásobníky jsou důležitou součástí plynárenské infrastruktury v České republice, protože vyrovnávají sezónní rozdíly ve spotřebě zemního plynu a tím zvyšují bezpečnost dodávek. V minulosti sehrály zásobníky klíčovou roli jak v období extrémních mrazů, tak i v roce 2009 při omezení dodávek Centrálním koridorem z Ukrajiny," říká Lubor Veleba, jednatel společnosti RWE GasStorage.

Česká republika se podílem skladovací kapacity na roční spotřebě plynu řadí mezi evropskou špičku. Plyn se v ČR uskladňuje v osmi podzemních zásobnících plynu, z nichž šest je sezónních a jeden špičkový. Společnost RWE GasStorage provozuje šest (Lobodice u Přerova, Dolní Dunajovice u Mikulova, Štramberk u Nového Jičína, Třanovice u Českého Těšína, Tvrdonice u Břeclavi a Háje u Příbrami). MND podzemní zásobníky Uhřice a Uhřice Jih na Hodonínsku. Kapacitně tyto podzemní zásobníky stačí na pokrytí minimálně třetiny běžné roční spotřeby celé republiky. Roční spotřeba zemního plynu v ČR přesahuje 8 miliard m3, maximální těžební výkon ze zásobníků je 48,8 mil. m3/den a vtláčecí výkon pak 33,9 mil. m3/den.

Společnost Místo Současný stav / mil. m3


RWE GasStorage
Dolní Dunajovice, Háje, Štramberk, Lobodice, Třanovice a Tvrdonice

2 696

MND GasStorage
Uhřice, Uhřice Jih

235

Podzemní sezónní zásobníky slouží k vyrovnávání rozdílů mezi spotřebou v letních a zimních měsících. V letních měsících se do nich vtláčí nespotřebovaný plyn, který se v měsících, kdy dodávka od dodavatelů nestačí, postupně odtěžuje a dodává do plynárenské soustavy.

Špičkové zásobníky slouží zejména pro krytí spotřeby zemního plynu v několika dnech s maximální spotřebou nebo k vyrovnávání výkyvů v krátkém časovém období. Mají nižší skladovací kapacitu, disponují velkým denním těžebním výkonem a v průběhu topné sezóny je možné je v období nižší spotřeby znovu doplnit na maximální uskladňovací kapacitu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí