zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Číslo týdne: 25. Studie ministra Mládka: Za čtvrtstoletí bude při plném zachování limitů stále dost uhlí

13.09.2015
Energie
Geologie
Číslo týdne: 25. Studie ministra Mládka: Za čtvrtstoletí bude při plném zachování limitů stále dost uhlí

ČR bude dle vládou schválené státní energetické koncepce potřebovat v roce 2040 150 petajoulů energie z hnědého uhlí [1]. Ale velkolomy Vršany, Jiří a Doly Nástup Tušimice budou i při zachování limitů produkovat hnědé uhlí poskytující 164 petajoulů. Ukázala to studie ministerstva průmyslu, která je podkladem pro rozhodování vlády o otázce těžebních limitů [2].

Uhlí ležící za limity na velkolomech Československé armáda a Bílina nebude tedy až do roku 2040 potřeba. Naopak na těchto ostatních velkolomech bude i v předpolí limitů uhlí většinou víc, než bude dle energetické koncepce potřeba.

Po roce 2040 ovšem nastane úbytek dostupného uhlí, neboť končí zmiňované velkolomy Jiří (Sokolovská uhelná pánev) a Doly Nástup Tušimice (Mostecká uhelná pánev, součást firmy Severočeské uhelné doly, a.s.). Velkolom Bílina (také součást firmy Severočeské uhelné doly, a.s.) vyčerpá uhlí před limity někdy v roce 2038.

Schválená Státní energetická koncepce však ,,vidí" pouze do roku 2040. Jasně tedy ukazuje, že uhlí za limity na velkolomu ČSA potřeba není. A neprokazuje ani potřebnost prolomení limitů na velkolomu Bílina. Ekonomické studie, které si dalo zpracovat samotné ministerstvo průmyslu, naopak spočetly, že prolomení limitů způsobí státnímu rozpočtu ztrátu, neboť celospolečenské škody z pálení uhlí převýší příjmy čtyřnásobně [3].

Naše země má tak 25 let na to, aby srazila spotřebu hnědého uhlí na úroveň odpovídající budoucí produkci. Nabízí se k tomu například tato opatření:

  • urychlit zavírání starých nepotřebných elektráren, které plýtvají uhlím pro výrobu elektřiny pouze na vývoz: šest nejstarších vyrábí 16 TWh elektřiny ročně, vývoz činí 17 TWh elektřiny [4];
  • zvýšit investice do zateplování domů a obecně zvyšování energetické efektivity: 60 % tepla v českých budovách se dá ušetřit [5], v průmyslu lze snížit spotřebu energie o 23 % s využitím současných technologií [6] (to samo odpovídá čtyřnásobku uhelné elektrárny Počerady, která hltá téměř celou produkci velkolomu Vršany);
  • nahrazovat uhelné lokální vytápění domů kotly na biomasu, solárními panely na ohřev vody či tepelnými čerpadly a snížit tak smog, který trápí český venkov;
  • rozběhnout rozumné motivační schéma pro investice do větrných elektráren, které mohou v roce 2030 vyrobit víc elektřiny než uhelné zdroje v Prunéřově, Ledvicích a Tušimicích dohromady [7].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

,,Ministr Mládek navrhuje vládě prolomit limity na velkolomu Bílina a odložit jejich jasné potvrzení na velkolomu ČSA. Přitom studie samotného jeho ministerstva a energetická koncepce ze stejné dílny ukazují, že uhlí za limity až do roku 2040 potřeba nebude. Pokud chce ministr zajistit příznivou budoucnost naší energetiky, pak by měl místo prolomení limitů přijít s návrhem na rychlejší zavírání starých a plýtvavých uhelných elektráren, výměnu uhelných kotlů způsobujících smog, posílení energetické efektivity budov i v průmyslu a rozběhnutí investic do obnovitelných zdrojů elektřiny."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí