zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pivovarníci chtějí, aby obalový zákon určil zálohy za lahve

13.03.2001
Odpady
Pivovarníci chtějí, aby obalový zákon určil zálohy za lahve
Jednotnou cenu za vratné lahve od piva si přeje zachovat Český svaz pivovarů a sladoven.
PRAHA - Jednotnou cenu za vratné lahve od piva si přeje zachovat Český svaz pivovarů a sladoven. Od roku 1999, kdy se zhroutil trh vratných lahví od minerálek, drží pivovarníci dohodou jednotnou cenu vratných lahví ve výši tří korun. Od nového zákona o obalech, který v dubnu projedná Poslanecká sněmovna, si slibují, že jejich "kartelovou dohodu" zlegalizuje. V opačném případě se podle nich náklady na výrobu nevratných lahví promítnou do cen.
Stanovení jednotné výše zálohy v celém řetězci zajistí podle předsedy svazu Jana Veselého rovné podmínky pro výrobce, obchod i konečného spotřebitele. "Výše zálohy by se měla odvíjet od výrobních nákladů lahve a měla by být určována vládním nařízením," řekl dnes Veselý novinářům. Systém vratných obalů od nápojů by měl zůstat zachován i podle ekologického sdružení Hnutí Duha , to prosazuje zálohu ve výši dvou korun. Podle obou je nutné, aby výše zálohy motivovala k vracení použitých lahví.
V lahvích je podle Veselého každý rok distribuována zhruba polovina produkce českých pivovarů, tedy osm miliónů hektolitrů piva. Životnost jedné vratné lahve ze skla, jejíž výrobní cena se pohybuje kolem tří korun, je třicet cyklů. Jedno vymytí lahve přijde na deset haléřů. Náklady na obal jednoho piva ve vratné lahvi ze skla tak dosahují dvaceti haléřů. Cena nevratných plechovek se pohybuje kolem tří korun, plastová nevratná lahev na pivo přijde na koruny čtyři.
Skleněná lahev s tenkými stěnami, kterou by pivovary pravděpodobně začaly používat po zhroucení systému, stojí 1,80 korun. O stejnou částku by se v takovém případě podle výrobců pravděpodobně zvýšily i ceny piva.

Soňa Remešová Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí