zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Světový jaderný svaz: Za 20 let bude elektřiny z jádra o polovinu více, ke snížení emisí je to ale málo

23.09.2015
Energie
Atomová energie
Klimatické změny
Světový jaderný svaz: Za 20 let bude elektřiny z jádra o polovinu více, ke snížení emisí je to ale málo
  • Podle odhadu Světového jaderného svazu stoupne do roku 2035 kapacita jaderných elektráren z 379 na 552 gigawattů.
  • Alespoň k udržení stejného tempa globálního oteplování by však prý byla potřeba kapacita téměř dvakrát tak velká.
  • Mezinárodní úřad pro energii rovněž odhaduje, že po roce 2025 bude potřeba otevřít nové, dosud neplánované projekty na těžbu uranu.


Kapacita výroby elektřiny z jádra by mohla po celém světě v příštích 20 letech vzrůst o více než 45 procent. Vyplývá to z odhadů, který zveřejnil Světový jaderný svaz. Mnoho zemí plánuje výstavbu nových jaderných elektráren v rámci snah zajistit si dostatek elektřiny a snížit emise skleníkových plynů. Svaz však upozornil, že i růst o 45 procent bude pomalejší než je potřeba ke snížení emisí v rámci současného boje se změnami klimatu.

Podle odhadu svazu se zvýší do roku 2035 kapacita jaderných elektráren na 552 gigawattů (GWe) ze současných 379 GWe. Podle Mezinárodního úřadu pro energii by však bylo potřeba zvýšit do roku 2030 kapacitu na 660 GWe a do roku 2050 na 900 GWe, aby se podařilo udržet růst globální teploty v tomto století na dvou stupních Celsia. To by však v letech 2014 až 2040 vyžadovalo roční investice do nových jaderných elektráren ve výši 81 miliard USD (1,9 bilionu Kč).

Kvůli růstu jaderných elektráren bude svět také do roku 2035 potřebovat až 103 tisíc tun elementárního uranu (tU). Nyní činí spotřeba 62 tisíc tU. Produkce uranu se však v poslední době pozastavila kvůli nízkým cenám, které omezily průzkumnou činnost a otevírání nových dolů. Pokud se spustí plánované projekty, měl by mít trh za současných podmínek dostatek uranu do roku 2025, po tomto roce však bude nutné zajistit dodatečné dodávky, napsala agentura Reuters.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí