zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Číslo týdne: 35. Loni se recyklovalo jen 34,8 % komunálních odpadů. Průměr EU je přitom 43 %, nejlepší země recyklují 60 %

19.09.2015
Odpady
Recyklace
Číslo týdne: 35. Loni se recyklovalo jen 34,8 % komunálních odpadů. Průměr EU je přitom 43 %, nejlepší země recyklují 60 %

Recyklace komunálního odpadu v českých městech a obcích vzrostla loni na 34,8 %. Předloni to bylo 31 %, meziroční růst činil tedy necelá čtyři procenta Informovalo o tom dnes ministerstvo životního prostředí [1].

Česká republika tak stále zaostává za zeměmi EU, které v roce 2014 recyklovaly v průměru 43 % svých komunálních odpadů. Úspěšné evropské státy, jako jsou Německo, Nizozemsko, Belgie a další přitom už recyklují víc než 60 %. Vláda si stanovila za cíl dohnat tyto země ve svém programovém prohlášení. Plán odpadového hospodářství, který loni přijala, však takový cíl neobsahuje.

Obdobně kraje si do svých právě nyní připravovaných desetiletých plánů hospodaření s komunálními odpady nestanovují žádné cíle pro zvýšení recyklace všech komunálních odpadů. Hnutí DUHA proto připravilo internetovou stránku www.hnutiduha.cz/chcirecyklovat, kde lidé mohou žádat krajské politiky o vyšší recyklaci a zlepšení recyklačních služeb domácnostem.

MŽP ve zprávě dále udává, že v roce 2014 zároveň vzrostlo množství vyprodukovaných odpadů nad 500 kg na osobu a rok, což je víc než průměr EU (481 kg/os a rok). V komunálních odpadech tak nadále zaostáváme za Evropskou unií - produkujeme jich poněkud víc, ale recyklujeme daleko méně. Dvě třetiny komunálního odpadu končí na skládkách nebo ve spalovnách - plýtváme tak cennými surovinami obsaženými v odpadech. Ročně tak zahrabeme do země či proženeme komínem tři miliardy korun.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:

,,Ačkoli se podle nových údajů loni recyklace komunálního odpadu mírně zvýšila, jsme stále pod evropským průměrem a daleko za vyspělými zeměmi. Recyklujeme jen třetinu komunálních odpadů a zbytek končí na skládkách nebo proletí komínem spaloven."

,,Právě nyní připravované krajské odpadové plány na tom po dalších deset let nemíní nic moc změnit. Politici zůstávají u pouhých slibů, ale žádné cíle pro recyklaci všech komunálních odpadů si nestanovují. Je to opět veřejnost, která teď musí politikům říci: Odpady se musí recyklovat, a ne zahrabávat do země a pálit v drahých špinavých spalovnách! Hnutí DUHA proto připravilo webovou stránku www.hnutiduha.cz/chcirecyklovat, kde mohou lidé snadno žádat krajské politiky o vyšší recyklaci a lepší služby pro domácnosti."Kontakty:

Ivo Kropáček,
odpadový expert, 604 207 302, ivo.kropacek@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí