zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zahraniční inspirace: Udržitelný rozvoj je značkou kvality měst ve Švýcarsku

29.09.2015
Urbánní ekologie
Zahraniční inspirace: Udržitelný rozvoj je značkou kvality měst ve Švýcarsku

Ve dnech 5. až 7. července 2015 proběhla studijní cesta zástupců Kanceláře NSZM ČR do švýcarského Lausanne. S dlouholetými odbornými partnery ze společnosti Equiterre si vyměnili zkušenosti z uplatňování udržitelného rozvoje v praxi měst i regionů. Díky podpoře z Programu švýcarsko-české spolupráce tak pokračuje spolupráce mezi oběma asociacemi, která započala již před několika lety.

Na dvoudenním pracovním jednání se představila nejen česká síť Zdravých měst a švýcarské sdružení Equiterre, ale své příspěvky přednesli i zástupci státní správy Švýcarska a úrovně kantonu.

Sdružení Equiterre, které je organizací s více než 30ti letou historií, spojuje jak obce, města a regiony, tak i neziskové a privátní organizace, které mají zájem o uplatňování udržitelného rozvoje. Spolupráce s Národní sítí Zdravých měst ČR je tak nasnadě. Tým Equiterre představil v Lausanne své aktuální projekty a aktivity. Mezi zajímavými projekty se objevilo hodnocení dopadů politik na zdraví (HIA) v oblasti azylové politiky či přístup k projektování a výstavbě lokalit k udržitelnému bydlení. Další inspirací byly například přístupy ke komunitním zahradám v městském prostředí a pojímání veřejného prostoru. Komunitní zahrady byly pojaty nejen z pohledu kvality urbánního prostředí, ale také plní roli inkluzivní či terapeutickou.

Na jednání byly zastoupeny i spolupracující národní a regionální švýcarské organizace. Josianne Maury, expertka švýcarského ministerstva "Kancelář územního rozvoje (ARE)", představila zkušenosti z programů a dotačních zdrojů na federální úrovni. Ministerstvo podporuje realizaci projektů pro udržitelný rozvoj měst a kantonů ve Švýcarsku, a také spolupráci mezi municipalitami a privátním sektorem. Zástupce kantonu Vaud, Gael Gillabert, představil metody, jakými se mezi sebou porovnávají města a kantony v uplatňování udržitelného rozvoje. Byla diskutována sada indikátorů UR a způsoby získávání dat či práce s výstupy. Inspirativní je také způsob hodnocení udržitelnosti projektů připravovaných jednotlivými městy či kantony ve Švýcarsku.

Švýcarská strana uvítala české zkušenosti ke všem uvedeným tématům. Zejména indikátory udržitelného rozvoje měst v Česku budou předmětem další spolupráce, stejně jako webové portály NSZM ČR a české celostátní systémy pro sdílení dobré praxe mezi municipalitami.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí