zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NSZM ČR prezentovala na severské konferenci Zdravých měst Evropy 2015

30.09.2015
Urbánní ekologie
NSZM ČR prezentovala na severské konferenci Zdravých měst Evropy 2015

V nejseverněji položeném evropském Zdravém městě, finském Kuopiu, se na konci června 2015 konala již 26. konference zástupců Zdravých měst WHO z celého evropského regionu.

Ústředním tématem letošního ročníku bylo systémové zahrnutí tématu zdraví do všech připravovaných a realizovaných politik (Health In All Policies - HiaP). Dr. Agis Tsouros, dlouholetý ředitel mezinárodního programu Zdravá města WHO, ve svém úvodním slovu uvedl: ,,..zdraví je zásadní podmínkou, indikátorem i výstupem udržitelného rozvoje měst". Dále hovořil o globálních výzvách pro oblast zdraví a jeho podpoře na místní úrovni. Celým setkáním se nesly diskuze o účinných partnerstvích napříč sektory i úrovněmi veřejné správy a o tom, jak nejlépe integrovat zdraví mezi klíčová strategická témata politických vedení měst a obcí. Stranou nezůstaly oblasti jako doprava, územní plánování či udržitelný turismus a jejich vazba na zdraví.

Zajímavý pohled a inspirace ze zámoří prezentovala Christine McLaren, která představila koncept ,,Šťastného města - Happy City", který se úspěšně rozvíjí v kanadském Vancouveru. Česká Národní síť Zdravých měst a město Litoměřice prezentovaly hned v úvodní den konference systém české inovace v udržitelném rozvoji a zdraví na místní úrovni, např. hodnocení municipalit dle Kritérií místní Agendy 21 a čerstvé zkušenosti z auditu udržitelného rozvoje kategorie ,,A", do které se v letošním roce Litoměřice hlásí.

Hlavním bodem prezentace NSZM ČR byla Databáze strategií a její využitelnost pro strategické řízení k udržitelnému rozvoji a zdraví. Databáze je nejen národní knihovnou strategických dokumentů, ale za její pomoci lze velice efektivně vyhledávat napříč dokumenty na národní, regionální i místní úrovni i jednotlivá témata - například právě téma zdraví či jeho detailnější podtémata. Databáze strategií je rozvíjena v gesci Ministerstva pro místní rozvoj, které finančně podpořilo mezinárodní propagaci Databáze prostřednictvím prezentace zástupce NSZM na celoevropské konferenci.

Účastníci odborné sekce v rámci konference ocenili nejen systémový přístup a spolupráci NSZM ČR s resorty na národní úrovni, ale rovněž integrovaný pohled na vyhodnocování postupu měst a obcí v České republice k udržitelnému rozvoji. Bylo zde možné porovnat tyto zkušenosti s jinými přístupy, např. z města Cork v Irsku či města Pécs v Maďarsku, která pro vyhodnocování a monitoring využívají celoplošné průzkumy v rámci zdravotních plánů.

Letošní konference se zúčastnilo více než 300 zástupců Zdravých měst WHO v Evropě a jejich národních sítí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí