zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fond vypíše dotace pro bioplynové stanice a skládky

23.09.2015
Odpady
Bioplynové stanice
Fond vypíše dotace pro bioplynové stanice a skládky

Státní fond životního prostředí (SFŽP) vypíše v listopadu výzvy na rekultivaci starých skládek a na podporu bioplynových stanic. Bude v nich celkem 659 milionů korun, z toho 359 milionů korun bude určeno na obnovu skládek. Příjem žádostí bude končit počátkem ledna, řekl na dnešní diskusi o budoucnosti odpadů Petr Stejskal z odboru odpadového hospodářství SFŽP. Podrobnosti u nových výzev se dokončují.

Od poloviny srpna již fond přijímá žádosti o evropské dotace v rámci nového programového období 2014 až 2020. Zájemci můžou žádat až o 12 miliard korun, své projekty mohou žadatelé zaměřit na zlepšení čistoty vody, kvality ovzduší, zpracování odpadu a ochranu přírody.

V rámci celého nového programu bude mezi žadatele rozděleno přes 70 miliard korun. "Prioritně nejvyšší prostředky půjdou na zlepšení kvality ovzduší, čištění vod a opatření proti povodním a suchu," uvedl dříve ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Peníze by ale měly pomoci napojit i tisíce domácností na čističky odpadních vod, zvýšit kapacity pro recyklaci odpadů a přispět k dalšímu snížení emisí skleníkových plynů.

"V novém programovém období máme pouze 60 procent prostředků, které jsme měli v předchozím programovém období. Vzniká tak větší tlak na předkládání opravdu kvalitních projektů a na jejich řádnou realizaci jak ze stran žadatelů, tak i na straně ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí," upozornil již dříve Brabec.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí