zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Shell končí s těžbou na Aljašce. Nenašli zde dostatek ropy ani plynu. Ochránci rozhodnutí vítají

02.10.2015
Energie
Příroda
Geologie
Shell končí s těžbou na Aljašce. Nenašli zde dostatek ropy ani plynu. Ochránci rozhodnutí vítají

Společnost Shell nenalezla v Čukotském moři dostatečné množství ropy a plynu, které by ospravedlnilo další průzkum.
Ochránci životního prostředí, kteří se projekt několikrát pokusili zablokovat, zprávu vítají.
Shell utratil za průzkum v arktické oblasti více než sedm miliard dolarů.


Ropná společnost Royal Dutch Shell zastaví průzkum těžby v pobřežních vodách Aljašky, protože se jí v regionu nepodařilo nalézt dostatek ropy. Současně kvůli tomu zaúčtuje mimořádné odpisy 4,1 miliardy USD, což je téměř 100 miliard korun, oznámila společnost.

Shell uvedl, že nenalezl ve svém vrtu Bruger J v Čukotském moři dostatečné množství ropy a plynu, které by ospravedlnilo další průzkum. V rozhodnutí o zastavení těžby se odráží vysoké náklady na projekt a také nepředvídatelné regulační prostředí v oblasti.

Zpráva je velkou ranou pro Shell, který počítal s tím, že se těžba na Aljašce stane jedním ze zdrojů budoucího růstu příjmů firmy. Ochránci životního prostředí, již se několikrát pokusili projekt zablokovat, zprávu vítají.

Shell utratil za průzkum v Arktické oblasti více než sedm miliard USD, včetně 2,1 miliardy USD v roce 2008 za pronájem oblasti v Čukotském moři u severozápadního pobřeží Aljašky.

Ochránci životního prostředí uváděli, že průzkum v ekologicky křehké arktické oblasti by mohl způsobit nárůst emisí skleníkových plynů, úniky ropy a být pohromou pro lední medvědy, mrože a tuleně. V létě se demonstranti na kajacích neúspěšně pokusili zablokovat lodě Shellu v Seattlu a Portlandu.

Americká geologická služba USGS odhaduje, že v amerických arktických vodách Čukotského a Beaufortova moře je nejméně 26 miliard barelů vytěžitelné ropy, napsaly agentury AP a Reuters.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí