zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za úhyb ryb a vážné poškození potoka, říčky a dvou rybníků uložili inspektoři pokutu 140 tisíc

09.10.2015
Voda
Havárie
Šlendryján
Za úhyb ryb a vážné poškození potoka, říčky a dvou rybníků uložili inspektoři pokutu 140 tisíc

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě uložili druhou pokutu v souvislosti s dubnovým únikem závadných látek (směs kejdy, hnoje a rostlinných zbytků) z bioplynové stanice společnosti Lactoenergo. Sankci ve výši 140 tisíc korun firma dostala za úhyn ryb a vážné poškození významných krajinných prvků - Železného potoka, říčky Kameničky a dvou rybníků v chatové osadě Horní Bítovčice.

,,Závadné látky, které se dostaly až do vzdálenosti 4,5 kilometru od zdroje úniku, narušily prostředí vod. Způsobily úplné zničení ekosystému a následný úhyn desítek ryb, ale i dalších drobnějších živočichů vázaných na vodní prostředí. Závadné látky totiž při svém rozkládání ve vodě spotřebovávají velké množství kyslíku, který pak chybí živočichům i rostlinám, a proto hynou. Zasažené vodní toky a rybníky budou schopné postupné obnovy, ale nějaký čas to potrvá," vysvětlil Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě.

Asi padesát metrů krychlových závadných látek uniklo ze skladovací nádrže v důsledku poruchy vypouštěcího ventilu. Dešťovou kanalizací se pak dostaly až do vodních toků. Za to, že firma neučinila dostatečná opatření při zacházení se závadnými látkami, jak jí ukládá zákon, jí už ČIŽP uložila zhruba před měsícem pokutu 150 tisíc korun. (K první pokutě více zde http://www.cizp.cz/4176_Spolecnost-LACTOENERGO-dostala-pokutu-150-tisic-za-znecisteni-reky-Jihlavy).

Obě sankce už společnost Lactoenergo uhradila.

LACTOENERGO.jpg

LACTOENERGO2.jpg

LACTOENERGO1.jpg

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí