Čtvrtek, 25. dubna 2024

Spolupráce ČIŽP s vodáky se osvědčila, u poloviny prošetřených případů byl porušen zákon

Spolupráce ČIŽP s vodáky se osvědčila, u poloviny prošetřených případů byl porušen zákon

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) společně s vodáky vyhodnotila výsledky spolupráce zaměřené na provoz malých vodních elektráren a na dodržování minimálních zůstatkových průtoků na vodních tocích. Ze 125 kontrolovaných elektráren jich 33 nedodržovalo minimální zůstatkové průtoky. Inspektoři zahájili správní řízení.

S ohledem na letošní malé průtoky vody na vodních tocích obdržela ČIŽP jako dozorový orgán na úseku vodního hospodářství zvýšené množství podnětů na prošetření dodržování minimálních zůstatkových průtoků stanovených provozovatelům malých vodních elektráren (MVE). ,,Nejvíce kontrol jsme provedli v létě, které bylo příznačné masivním výskytem hydrologického sucha. Kontroly se týkaly celého území ČR, 37 vodních toků (řeky a potoky) a dvou rybníků. Prověřili jsme 125 malých vodních elektráren, některé i vícekrát. Celkem 173 místních šetření. Část těchto kontrol byla provedena na základě 42 podaných podnětů," řekl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

33 provozovatelů MVE nedodržovalo minimální zůstatkové průtoky. Inspektoři zjistili závažné nedostatky a zahájili 17 správních řízení o uložení pokuty, 16 správních řízení je ve stadiu přípravy. Právní moci nabylo sedm pokut v celkové výši 210 000 korun.

,,V převážně většině případů nebyl při provozu MVE dodržen minimální zůstatkový průtok nebo byla zjištěna další závažná porušení vodního zákona. V mnoha případech bylo ale podkročení zůstatkových průtoků způsobeno mimořádnými klimatickými podmínkami," uvedla Zdeňka Vaňková, vedoucí oddělení ochrany vod ČIŽP. V letošním období (červen až srpen) byly zaznamenány měřícími stanicemi ČHMÚ podprůměrné průtoky, v některých případech byl průtok neměřitelný (tzv. hydrologické sucho).

Vodáci inspektorům pomohli monitorovat stav vody prostřednictvím webu www.suchejezy.cz. ,,Na ČIŽP jsme se obrátili se 30 podněty a díky této spolupráci byla většina turisticky významných řek i za těchto nepříznivých podmínek sjízdná," řekl Petr Ptáček, majitel Vodácké školy záchrany a vodáckého webu raft.cz. Ve 22 případech je šetření ukončeno, deliktní jednání bylo zjištěno v 11 z nich. Vzhledem k tomu, že správní řízení nejsou ukončená, nelze sdělit výši ukládaných pokut. ,,Spolupráce s vodáky se osvědčila, o čemž svědčí fakt, že v 50 procentech prošetřených případů bylo zjištěno porušení zákona. K nejvíce poškozeným vodním tokům vlivem nedodržení minimálních zůstatkových průtoků patří Sázava, Svratka a Lužnice," upřesnil Erik Geuss.

Prezentace ke stažení zde

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů