zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda po 24 letech částečně prolomila limity těžby uhlí

20.10.2015
Energie
Geologie
Vláda po 24 letech částečně prolomila  limity těžby uhlí

Vláda dnes rozhodla o prolomení limitů těžby hnědého uhlí na velkolomu Bílina, ale slíbila přiblížení těžby na maximálně 500 metrů od obytné zástavby. Zároveň se však ministři a ministryně usnesli, že město Horní Jiřetín či osadu Černice rypadlům nevydají - limity v lokalitě ČSA, kde je za limity pětkrát více uhlí než na Bílině, vláda nezrušila.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

,,Vítáme, že vláda nepodlehla tlaku uhlobaronů a ochránila alespoň domovy lidí před rypadly. Je to velké vítězství pro statečné obyvatele a obyvatelky Litvínova, Horního Jiřetína a Černic i ekologické organizace. Zachování limitů na ČSA zachrání také stovky pracovních míst vázaných na prosperující obce. Od sebevědomé vlády bych však očekával, že zadá převedení uhlí do nebilančních zásob a jasně řekne, že udělá vše proto, aby se energetika zbavila fosilních paliv."

,,Naopak i samotné prolomení na velkolomu Bílina je porušením dlouhodobého kompromisu, který garantuje transformaci těžbou sužovaného kraje a zlepšování kvality života. Děkuji však těm členům a členkám vlády, kteří prosadili, že těžba nebude smět postoupit blíž než 500 metrů od obytných domů. Snad to umožní - při dalších opatřeních - dodržet hygienické normy pro prach hluk."

,,Podle vědeckých výpočtů postihnou jen v ČR kvůli spálení nově zpřístupněného uhlí z Bíliny astmatické záchvaty zbytečně o 1000 dětí více. A to všechno kvůli uhlí, které podle státní energetické koncepce a studí samotného ministerstva průmyslu, nebude potřeba."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí