zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na konferenci o ochraně tropické biodiverzity v Praze se představí experti z Mexika, Německa a Indonésie

23.10.2015
Příroda
Na konferenci o ochraně tropické biodiverzity v Praze se představí experti z Mexika, Německa a Indonésie

Ve dnech 3. - 4. listopadu se na půdě České zemědělské univerzity v Prazebude konat mezinárodní konference o ochraně tropické biodiverzity TBCC 2015(Tropical Biodiversity Conservation Conference).Hlavním cílem konference je propojit neziskový sektor s akademickou obcí a společně hledat nejefektivnější způsob ochrany deštných lesů a biologické rozmanitosti. Záštitu nad 2. ročníkem TBCC převzalo Ministerstvo životního prostředí České republiky a Velvyslanectví České republiky v Jakartě.

TBCC se zaměřuje na všechny aspekty ochrany tropické biodiverzity, které jsou v souladu s principy trvale udržitelného rozvoje. K hlavním tematickým okruhům konference pravidelně pořádané v ČR, Mexiku a Indonésiipatří rozvoj venkova v tropických oblastech, ekologie lesních ekosystémů, in-situ a ex-situ metody ochrany živočišných druhů a alternativní metody ochrany přírody jako např. film, fotografie, ekoturismus a mikrofinance.[1]

V rámci letošního ročníku vystoupí na TBCC 2015 v Praze řada významných hostů z ČR i zahraničí. Svou účast již mimo jinépotvrdiliprof. Tomáš Martinez Saldana, prof. Javier Ruiz Ledesma a Mario Rechy Montielz univerzity v Chapingu, Mexiko,Simon Bruslundze Zoo Heidelberg a ředitelneziskové organizace ISCP Rudianto Sembiring z Indonésie. Na konferenci zaznípříspěvky na téma nárůstu ilegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů a využití digitálních a satelitních technologií při mapování devastace lesních porostů. Hojně diskutovaným tématem bude také problematika palmového oleje, o své zkušenosti z boje proti rozvoji palmových plantážíse podělí uznávaný primatolog Stanislav Lhota.

Konference se bude konat v aule České zemědělské univerzity v Praze 6 v Suchdole a jednacím jazykem bude angličtina.Registrace a účast na konferenci jsou pro všechny zdarma. Více informací o TBCC 2015 naleznete na webových stránkách Fakulty tropického zemědělství: http://tbcc.ftz.czu.cz

Stručně o 1. ročníku TBCC 2014 v Praze

V loňském roce se TBCC na České zemědělské univerzitě v Prazezúčastnilo přes 350 českých a zahraničních studentů a pedagogů. Na konferenci zazněly obecnější příspěvky i příspěvky zaměřené na konkrétní programy jako např. projekt Tarsiuszaměřený na záchranu nártouna filipínského a projekt Derbianus zaměřený na záchranu antilopy Derbyho v Senegalu.Na konferenci promluvil i zpěvák a vášnivý fotograf vážek Dan Bárta, ředitel ZOO Liberec David Nejedlo, primatoložka Klára Petrželková, ředitel neziskové organizace Punto Sustentable Pavel Valdés Pérez z Mexika, ekonom a zakladatel portálu myELEN.com Tomáš Hes a dobrodruhArthur Sniegon, který se dlouhodobě věnuje ochraně slonů přímo v Africe.

Konferenci TBCC spolupořádají:

? Fakulta tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze

? Katedra obecné zootechniky a etologie, Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze

? Lestari, z.s.

? CCBC - Česká koalice pro ochranu biodiverzity

? ISCP - Indonesian Species Conversation Programme

? ZOO Liberec, příspěvková organizace

? myELEN.com

? Punto Sustentable, A. C.

O České koalici pro ochranu biodiverzity

CCBC (Česká koalice pro ochranu biodiverzity) je platforma pro spolupráci svébytných organizací a projektů, které již řadu let působí na poli ochrany biodiverzity a rozvojové pomoci. Tyto projekty spojuje snaha o přispění k ochraně životního prostředí v místech ohnisek ohrožení biodiverzity (tzv. ,,hot spots"), která se nacházejí v zemích, jež jsme si zvykli nazývat rozvojovými. Toto poslání se snaží naplňovat nejčastěji prostřednictvím komunikace a práce s místními komunitami lidí a ve spolupráci s nimi.

Dalším pojítkem CCBC spolupráce je vzájemný respekt k převážně dobrovolnické práci lidí v jednotlivých projektech, ochota vzájemně si pomáhat a sdílet lidské, materiální a finanční zdroje tak, aby byly tyto zdroje, získané v zemích s relativním přebytkem (tedy i v České republice), využity s co největší efektivitou.


[1] První část 2. ročníku TBCC 2015 se konala v červnu 2015 v Mexiku a závěrečná část se bude konat na začátku prosince 2015 v Indonésii.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí