zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

St. Louis znepokojuje nelegální skládka radioaktivního materiálu

23.10.2015
Odpady
Havárie
Sanace, staré zátěže
St. Louis znepokojuje nelegální skládka radioaktivního materiálu

Americké St. Louis znepokojuje přes čtyřicet let staré nelegální úložiště radioaktivního materiálu, které je jen asi 400 metrů od podzemního požáru místní skládky. Úřady se podle listu The Huffington Post zatím nedokážou shodnout, zda úložiště s požárem představují vážné nebezpečí pro zdraví obyvatel. Mnozí obyvatelé jsou ale rozčíleni tím, že Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) se stále ještě nerozhodla, jak s radioaktivním materiálem naložit.

V posledních měsících povědomí o požáru a radioaktivním úložišti mezi obyvateli roste, neboť na problém nespokojení obyvatelé hlasitě upozorňují. V podzemí skládky hoří asi pět let. Takovéto požáry nejsou výjimečné a místní úřady o něm hovoří spíše jako o doutnajícím problému, upozornil Los Angeles Times.

Větší obavy ale vyvolává uložený radioaktivní materiál. Jeho historie sahá až k projektu Manhattan, v jehož rámci USA vyrobily první jadernou pumu. V St. Louis se tajně čistil uran. Osud odpadového materiálu se po válce několikrát měnil, než ho nakonec v roce 1973 jistá společnost v tichosti zakopala. Tehdy ho bylo 8700 tun a radioaktivní materiál byl později identifikován jako zbytek síranu barnatého.

EPA prozatím neví, zda radioaktivní úložiště zakonzervovat, nebo materiál odvézt. Tvrdí ale, že lidé v okolí se nemusí obávat, neboť nejsou vystaveni kontaminaci nad přípustnou úroveň. To se ale nelíbí státnímu návladnímu za stát Missouri, kde St. Louis leží, a firmu spravující areál se snaží přinutit, aby místo vyčistila.

Úřady se také nedokážou shodnout na tom, co se stane, pokud se požár rozšíří k radioaktivnímu materiálu. Loni v říjnu okresní správa nicméně uvedla, že oblasti okolo skládky hrozí riziko radioaktivního spadu, který by se mohl šířit kouřem.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí