zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inspektoři pokutovali Českou rafinérskou za znečištění půdy

30.10.2015
Havárie
Šlendryján
Inspektoři pokutovali Českou rafinérskou za znečištění půdy

Česká inspekce životního prostředí uložila pokutu 500.000 korun České rafinérské za znečištění půdy ropnými látkami v chemickém areálu v Záluží u Litvínova na Mostecku. ČTK to dnes sdělila mluvčí inspekce Radka Burketová. Česká rafinérská uloženou pokutu podle Burketové zaplatila a nevyhovující kanalizaci opravuje.

"Případ jsme řešili jako havárii na podzemních vodách. Ke kontaminaci došlo kvůli netěsné kanalizaci. Znečištěna byla plocha pod samotnou technologií na zpracování ropy a přilehlé okolí. Firma tak porušila platné integrované povolení v oblasti ochrany vod," uvedl Jaroslav Vacek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem.

Vlastníkem rafinerie je petrochemický holding Unipetrol. Mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda ČTK sdělil, že správní delikt spočíval v porušení podmínky stanovené pro provoz zařízení v integrovaném povolení a souvisel se zjištěním netěsnosti na interním kanalizačním systému. "V důsledku toho došlo k lokálnímu ohrožení horninového prostředí a podzemních vod závadnými látkami," uvedl Duda. Protože Česká rafinérská začala odstraňovat závadný stav před zahájením správního řízení, byla firmě uložena pokuta při dolní hranici rozmezí stanoveného zákonem.

Ropné rafinérie provozuje Unipetrol v Chemparku Záluží a druhou v Kralupech nad Vltavou. Litvínov, větší z obou rafinérií, má kapacitu zpracování pět milionů tun ropy ročně, Kralupy mají kapacitu zpracování tři miliony tun ročně.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí