zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihočeským obcím vadí nejasnosti kolem odpadů

03.11.2015
Odpady
Urbánní ekologie
Jihočeským obcím vadí nejasnosti kolem odpadů

Nejasnosti kolem odpadového hospodářství vadí řadě obcí a měst v Jihočeském kraji. Jejich zastupitelstva a starostové netuší, na jakou strategii se v likvidaci odpadu připravit. Otázka odpadového hospodářství se tak stává jednou z priorit Svazu měst a obcí Jihočeského kraje (SMOJK), jehož vedení se dnes v Českých Budějovicích sešlo. Podle zástupců svazu jasná koncepce odpadového hospodářství chybí na krajské i celorepublikové úrovni.

"My nevíme, co se bude preferovat. Jestli to budou spalovny, nebo jestli se prodlouží smlouvy a budou dále existovat klasické skládky a úložiště. Mám takový pocit, že není jednotná koncepce, která by stanovila, jak to bude," řekl ČTK místopředseda SMOJK a starosta Strunkovic nad Blanicí Karel Matějka.

Dodal, že si uvědomuje, že existují skupiny, které prosazují své zájmy v otázce odpadů. Matějka uvedl, že objem těchto surovin v obcích každoročně narůstá. S tím pak stoupá i cena svozu a uložení na skládkách. "Likvidace odpadů představuje pro malou obec celkem vysokou položku v rozpočtu," dodal.

Města a obce zatím těžko hledají variantu, kterou by v otázce odpadového hospodářství preferovaly. Stojí za tím prý velký počet pro ně neznámých údajů. "Pokud bychom se bavili třeba o spalovně, tak my musíme vědět, kde bude, jaký akční rádius obsáhne a hlavně kolik nás bude stát tuna (odpadu)," uvedl Matějka. Poznamenal, že otázka odpadového hospodářství je mimo působnost obcí. K věci se podle něj mohou jen vyjádřit, ale nerozhodují o ní.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí