zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kamzíkům se v Tatrách daří, stavy se drží blízko maxim

14.11.2015
Příroda
Kamzíkům se v Tatrách daří, stavy se drží blízko maxim

Kamzíkům v Tatrách se daří. Stavy těchto sudokopytníků na slovenské a polské straně pohoří během podzimního sčítání dosáhly 1345 kusů, drží se tak blízko dlouhodobých maxim. Vyplývá to z informací, které zveřejnil slovenský podnik Státní lesy Tatranského národního parku.

Na slovenské straně Tater, které jsou nejvyšším pohořím v zemi, zoologové, ochranáři a lesníci napočítali 1090 kamzíků. Dalších 255 kamzíků bylo v polské části Tater. Nejpočetnější stáda dlouhodobě žijí v Belianských Tatrách, které jsou pro turisty z větší části uzavřeny.

"Ačkoliv letošní stav není rekordní, potěšující je zejména z pohledu nově narozených mláďat," uvedl zoolog Jozef Hybler. Sčítací komisaři zjistili v terénu 124 mláďat.

Před rokem žilo podle sčítání v slovenské a polské časti Tater 1389 kamzíků, z toho bylo 128 mláďat.

Během 57leté historie sledování kamzičí populace v Tatrách žilo nejméně těchto zvířat v pohoří v závěru 90. let minulého století. Jejich stavy tehdy klesly pod hranici 300 kusů. K následnému zvýšení jejich počtu pomohlo také přikrmování během zimních měsíců. I kvůli ochraně těchto zvířat jsou na slovenské straně Tater v období od listopadu do poloviny června pro veřejnost uzavřeny zhruba čtyři desítky značených turistických stezek ve vysokohorském terénu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí