zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Babiš: MF na ekologických zakázkách nyní šetří až polovinu

16.11.2015
Sanace, staré zátěže
 Babiš: MF na ekologických zakázkách nyní šetří až polovinu

Ministerstvo financí je schopné ušetřit na ekologických zakázkách zhruba polovinu dříve předpokládaných výdajů. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Dodal, že MF by mělo ušetřit na odstranění starých ekologických škod 25 až 30 miliard korun ve srovnání s vítěznou nabídkou 57 miliard Kč v tendru na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou z roku 2008. Tuto zakázku vypsalo MF za ministra financí Miroslava Kalouska, vláda Petra Nečase ji ale v roce 2011 zrušila. Kalousek argumenty MF odmítl s tím, že sám požadoval ukončení tendru kvůli vysoké ceně.

"Právě v Kalouskově super ekotendru mohla ta vítězná firma vydělat 25 až 30 miliard na úkor státu...Dnes můžeme prohlásit, že to umíme zhruba za polovinu," uvedl Babiš. Stát nyní vypisuje zvláštní tendry na sanaci jednotlivých lokalit.

"Nabídku z ekotendru jsem považoval za vysokou. Měli jsme pocit, že bychom mohli zajistit rychlé řešení, zkusili jsme takovou soutěž udělat a nevyšlo to. A já vládě navrhl, že takovou nabídku nemohu přijmout," uvedl Kalousek. Ideální cena tehdy podle něj byla 35 až 40 miliard Kč. Snahou podle něj bylo i zakázky urychlit. Nyní podle Kalouska mají všechny neprovedené sanace zpoždění a Mf za to může čelit sankcím.

Kalousek dodal, že dnešní tisková konference měla jen za cíl umožnit Babišovi navýšit státní garance u vybraných chemiček, aby si "několik oligarchů vydělalo více peněz". "Pokud v následujících dvou letech pan ministr nenavrhne navýšení garantované sanace na vládě, tak se omluvím," dodal.

V minulosti stát podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského mohl ušetřit na odstraňování starých ekologických škod sedm až osm miliard korun, pokud by se i dříve zadávaly zakázky ve veřejném výběrovém řízení. Upozornil, že od roku 2001 byly zadány zakázky za zhruba 16 miliard korun, přičemž zakázky za 10,5 miliardy byly v uzavřeném výběrovém řízení.

"Dnes jsme ve veřejných zakázkách na ceně okolo 30 procent dříve odhadovaných nákladů. Pokud by se postupovalo dříve takto, ušetřili bychom šest až sedm miliard korun," uvedl Závodský. Letos byly vypsány zakázky jen veřejných výběrových řízeních, a to za 800 milionů korun. MF chce ročně uvolňovat z privatizačního fondu na staré ekologické škody tři až 3,5 miliardy korun.

Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže. MF již čelí žalobě kvůli zadávání zakázek na odstranění starých ekologických škod, a to od firmy SAP Mimoň.

Celková výše státních garancí poskytnutých na odstranění starých ekologických škod činila ke konci června 154,4 miliardy korun, a od počátku roku tak klesla o 32,4 miliardy korun. Od roku 1991 do konce letošního června ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za 175,7 miliardy korun. Ty se postupně upřesňují, na konci loňského roku činily 207,7 miliardy korun.

Mezi dosud nedořešené staré ekologické zátěže patří areály společností Spolchemie Ústí nad Labem, Spolana Neratovice, laguny Ostramo (celá tzv. Dolní oblast Vítkovic v Ostravě, včetně řady koksoven), Unipetrol Litvínov, státní podnik DIAMO, Paramo, Synthesia Pardubice nebo Třinecké železárny

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí