zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Řízení o omezení týkajícího se kadmia v barvách pro uměleckou malbu bylo ukončeno

25.11.2015
Chemické látky
Řízení o omezení týkajícího se kadmia v barvách pro uměleckou malbu bylo ukončeno

V Úředním věstníku Evropské unie bylo zveřejněno sdělení Komise (2015/C 356/01) [pdf, 385 kB] o ukončení řízení o omezení týkajícího se kadmia v barvách pro uměleckou malbu.

V roce 2013 navrhlo Švédsko zákaz uvádění na trh v EU kadmia a jeho sloučenin pro použití v barvách pro uměleckou malbu a pigmentech používaných v barvách pro uměleckou malbu a zákaz používání takových barev a pigmentů.

Cílem návrhu bylo snížení rizika v souvislosti s konzumací potravinářských plodin pěstovaných na půdách, které byly ošetřeny kaly z čistíren odpadních vod obsahujícími kadmium.

Výbor pro posuzování rizik (RAC) došel k závěru, že riziko pro lidské zdraví související s kadmiem, které se dostává do odpadních vod v důsledku používání kadmia a jeho sloučenin v barvách pro uměleckou malbu, je v porovnání s podílem z jiných zdrojů zanedbatelné (1,5 % celkového množství Cd obsaženého v kalech). Výbor pro socioekonomickou analýzu (SEAC) toto stanovisko odsouhlasil.

Komise dospěla k závěru, že riziko zjištěné výborem RAC nepředstavuje nepřijatelné riziko pro lidské zdraví, které by vyvolávalo potřebu omezit uvádění na trh kadmia nebo jeho sloučenin pro použití v barvách pro uměleckou malbu, případně omezit používání takových barev obsahujících kadmium nebo jeho sloučeniny.

Řízení o omezení zahájené Švédskem bylo zastaveno.

Přílohy ke stažení

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí