zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rozhodnutí o rozšíření skládky v Ďáblicích výbor odložil na leden

25.11.2015
Odpady
Rozhodnutí o rozšíření skládky v Ďáblicích výbor odložil na leden

Rozhodnutí o případném rozšíření skládky v Ďáblicích výbor pro územní rozvoj odložil na leden. Vyžádá si ještě podklady od odboru životního prostředí a požádá, aby rozšíření skládky projednal také výbor pro životní prostředí. Skládka je podle provozovatele na konci své kapacity, od roku 2024 ale zákon nebude skládkování odpadu povolovat.

Komise, která změny územnímu plánu výboru doporučuje, navrhuje se změnou nesouhlasit a s pozemkem počítat do budoucna. "Komise doporučuje, aby zpracovatel metropolitního plánu vymezil územní rezervu a vyřešil potřebu skládkování v plánu odpadového hospodářství," uvedl bývalý náměstek pro územní rozvoj Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice).

Podle radní pro životní prostředí Jany Plamínkové (STAN/Trojkoalice), která převzala po Stropnickém agendu územního rozvoje, ale plán pražského odpadového hospodářství (POH) v budoucnu s rozšířením skládky nepočítá. POH je pro Prahu klíčový dokument, jehož vytvoření jí ukládá rozhodnutí státu o nakládání s odpady. Praha jej začala vypracovávat letos v únoru a hotový by měl být do konce listopadu. Projednat a schválit jej pak musí vedení Prahy.

Jako argument pro rozšíření skládky dnes na jednání výboru zaznívalo především to, že nebude kam odvážet odpad v případě výpadku spalovny v Malešicích, kde dnes končí většina pražských odpadků. Zbytky ze spalovny pak končí na skládce nebezpečného odpadu v Benátkách nad Jizerou.

Skládka v Ďáblicích funguje 25 let, změna územního plánu, kterou se dnes výbor zabýval, by umožnila její rozšíření do katastru Březiněvsi. Ďáblice jsou proti, městská část Březiněves sama žádost o tuto změnu územního plánu v roce 2008 podala. Obec, na jejímž území skládka funguje, z ní má ekonomický prospěch.

Odpůrci se obávají, že by nové prostory skládky využíval pro svoz odpadů třeba i Středočeský kraj. Podle starosty Březiněvsi, pražského zastupitele Jana Haramula (ANO), ale toto umožňuje upravit provozní řád skládky.

Podle ředitele firmy A.S.A, která skládku v Ďáblicích provozuje, Pavla Tomáška, zbývá ještě prostor asi pro 50.000 až 60.000 tun odpadu, od začátku letošního roku se tam přitom vyvezlo asi 13.000 tun. Rozšíření skládky odmítli v roce 2009 v referendu obyvatelé Ďáblic.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí