Pátek, 29. března 2024

Calla obnovuje tůně v jihočeských pískovnách

Calla obnovuje tůně v jihočeských pískovnách

Drobné tůně a mokřady jsou v naší krajině vzácnými stanovišti pro mnoho ohrožených živočichů i rostlin. Časem ale zarostou, zaplní se různým materiálem z okolí a ohrožené druhy z nich opět mizí. Proto Calla letos na podzim dvě takové tůně obnovuje.

Obě místa se nacházejí v přírodovědně cenných pískovnách, jejichž ochraně se Calla dlouhodobě věnuje. V přechodně chráněné ploše Pískovna u Žemličky nedaleko Hluboké u Borovan, jejíž vyhlášení Calla iniciovala, již proběhla obnova největší tůně, kde se rozmnožují chránění obojživelníci. Zajímavostí této lokality je, že zde žijí všechny tři druhy čolků, s nimiž se můžeme v jižních Čechách setkat, tedy čolek velký, horský a obecný. V Pískovně u Výskoku nedaleko Slavošovic pak dojde k vytvoření nové tůně, která má postupně nahradit tůň stávající.

,,Běžný návštěvník některé z opuštěných pískoven si nejprve všimne zelených skokanů a na jaře i dalších obojživelníků, kteří jsou nejnápadnější. Nejde však pouze o ně. Tůně a jejich blízké okolí hostí i celou řadu dalších ohrožených i běžných druhů, které v okolní krajině obtížně nacházejí vhodná stanoviště," vysvětluje Jiří Řehounek z Cally.

O přírodních hodnotách Pískovny u Žemličky se mohou turisté a další návštěvníci dozvědět z informačního panelu, který stojí o vjezdu. Obě pískovny jsou na pozemcích Lesů ČR, konkrétně lesní správy Třeboň, která ochotně vyhověla žádosti Cally o souhlas s úpravami tůní.

,,Obě lokality vnímáme jako místa, kde můžeme svým citlivým přístupem a úpravou lesnického hospodaření přispět k ochraně ohrožených druhů a podpoře přirozených procesů v ekosystému. Dokladem funkčnosti tohoto přístupu je fakt, že jsme před časem souhlasili s vyhlášením přechodně chráněné plochy Pískovna u Žemličky," říká Jaroslav Karas, specialista ochrany přírody a zástupce krajského ředitele podniku Lesy ČR v Českých Budějovicích.

Některé ohrožené druhy žijící v pískovně také potřebují, aby v pískovně zůstaly plošky holého písku a rozvolněné trávníky. Jednou z možností, jak taková místa dlouhodobě zachovat, může být také sešlap vegetace lidmi.

,,Smyslem přechodně chráněné plochy Pískovna u Žemličky rozhodně nejsou zákazy vstupu. Chtěli bychom naopak všechny zájemce o přírodu pozvat k její návštěvě. Zní to paradoxně, ale na podobných místech návštěvníci přírodě prospívají. To samé samozřejmě platí i o Pískovně u Výskoku," uzavírá Jiří Řehounek.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů