zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V pískovně Lžín byla objevena vzácná kutilka

13.12.2015
Příroda
V pískovně Lžín byla objevena vzácná kutilka

Během biologického průzkumu byla v pískovně Lžín na Soběslavsku objevena velice vzácná kutilka lesknavá, která patří mezi blanokřídlý hmyz. Jde o první nález druhu v Čechách. Průzkum prováděný Callou prokázal také výskyt mnoha dalších ohrožených druhů.

Výskyt kutilky lesknavé byl dosud v ČR znám pouze z nejteplejších oblastí na jihu Moravy. Jde o druh teplých otevřených stanovišť, který loví housenky motýlů jako potravu pro své larvy. Tato kutilka je blízkým příbuzným naší nejznámější kutilky písečné, hojné na písčitých stanovištích. Blanokřídlý hmyz včetně kutilek a samotářských včel patří u nás k vůbec nejohroženějším skupinám živočichů, desítky druhů již v ČR vymřely.

,,Lžínská pískovna hostí v posledních sezónách desítky druhů z této skupiny hmyzu. Jejich přítomnost je přitom prospěšná nejen z pohledu ochrany přírody, ale i kvůli opylování planě rostoucích i hospodářských rostlin. Samotářské včely totiž patří k nepříliš známým, ale velmi významným opylovačům," říká Petr Bogusch z Univerzity Hradec Králové, odborník na blanokřídlý hmyz, který na biologickém průzkumu pískovny spolupracuje.

Intenzivní biologický průzkum v režii Cally probíhá ve lžínské pískovně už druhým rokem a potvrzuje, že opuštěné pískovny se staly v naší krajině významnými útočišti ohrožených druhů. Právě v podzimních a zimních měsících biologové třídí a určují hmyz, který v sezóně nasbírali. Celkem už bylo na této rozlohou maličké lokalitě nalezeno 66 druhů blanokřídlého hmyzu. Kromě toho je pískovna domovem vzácných a chráněných brouků, motýlů a dvoukřídlých, žijí zde také žáby, čolci a ještěrky. V hnízdní stěně najdeme každoročně vedle tisíců nor samotářských včel také zhruba dvoustovku nor břehulí říčních.

Calla provádí v posledních letech ve lžínské pískovně zásahy na podporu biologické rozmanitosti a ohrožených druhů. Tato péče sice není finančně náročná, zato se však musí provádět opakovaně. Zahrnuje např. obnovu hnízdní stěny pro břehule a samotářské včely, občasnou obnovu tůňky pro obojživelníky nebo narušování písčin pro pískomilné rostliny a živočichy," vysvětluje Jiří Řehounek z Cally.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí