zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vědci na prodej! Klimaskeptici popírají změny klimatu za peníze šejků a uhlobaronů

13.12.2015
Klimatické změny
Šlendryján
Vědci na prodej! Klimaskeptici popírají změny klimatu za peníze šejků a uhlobaronů

Tajné vyšetřování Greenpeace odhalilo, jak si mohou ropné a uhelné společnosti najmout klimaskeptické akademiky z předních amerických univerzit, kteří za jejich peníze zpochybní změnu klimatu a podpoří jejich obchodní zájmy.

Figuranti z britské pobočky Greenpeace, kteří vystupovali jako zástupci ropných a uhelných společností, oslovili akademiky z prestižních univerzit Princeton a Penn State, aby napsali vědecké články vychvalující pálení uhlí v rozvojových zemích a popírající nebezpečnost emisí CO2. Konverzace si přitom aktivisté Greenpeace nahrávali.

První z vědců, známý klimaskeptický profesor William Happer, souhlasil, že napíše pro ropnou společnost z Blízkého východu požadovaný článek, přičemž utají původ pěnez, které za to dostane. V akademické sféře věc nevídaná a neobhajitelná.

Podobně se zachoval i druhý oslovený profesor, Frank Clemente z Penn State. Ten navíc přiznal, že průmyslem sponzorované články se běžně citují jak při státních slyšeních, tak v novinách. Doslova řekl: ,,V žádném z podobných případů není sponzor článků identifikován. Všechna moje práce je publikována jako práce nezávislého vědce."

Vyšetřování Greenpeace dále odhalilo:

  • Americký uhelný gigant Peabody Energy platil desítky tisíc dolarů akademikům, kteří vydávali výzkumy ,,přátelské k uhlí" a svědčili při státních a federálních slyšeních ke klimatu.
  • Zástupce The Donors Trust, organizace popisované jako ,,bankomat" pro americké konzervativní hnutí, potvrdil při nahraném rozhovoru, že může anonymně přesměrovat peníze od blízkovýchodních ropných společností ke klimaskeptickým organizacím v USA.
  • Princetonský profesor William Happer odhalil detaily neoficiálního ,,peer review" procesu vědeckých článků, který provádí britský klimaskeptický think-tank The Global Warming Policy Foundation (GWPF). Studie za ropné peníze by podle něj mohal projít stejným porcesem, protože ve skutečných akademických časopisech by měla značné obtíže.

Koordinátor kampaní Greenpeace Jan Freidinger k tomu dodal: "Toto odhalení je dalším v sérií důkazů, které ukazují, že klimaskepse nemá se skutečnou vědou nic společného a je do značné míry uměle vybudovaná a placená z peněz fosilního průmyslu - tedy hlavních viníků změny klimatu."

Odhalení má velký význam zvláště v době probíhající klimatické konference v Paříži, která řeší, jak celosvětově snížit emise skleníkových plynů. V některých státech, k nimž tradičně patří i USA, však čelí plány státníků hlasité kritice ze strany silné fosilní lobby. Včera tak například mohl jeden ze zkorumpovaných vědců - profesor William Happer - promluvit v americkém senátu na slyšení, kterému předsedal republikánský kandidát na prezidenta Ted Cruz. Vystoupení vědce, který během vyšetřování přislíbil pomoci fiktivní ropné společnosti z Blízkého východu, však narušil aktivista Greenpeace Jesse Coleman.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí