zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Závazné stanovisko vodoprávního úřadu k druhové výjimce podle zákona o ochraně přírody a krajiny

18.12.2015
Příroda
Voda
Závazné stanovisko vodoprávního úřadu k druhové výjimce podle zákona o ochraně přírody a krajiny

Dotaz:

Má vodoprávní úřad vydávat závazné stanovisko podle § 104 odst. 9 vodního zákona k řízení o vydání druhové výjimky podle § 56 zákona o ochraně přírody a krajiny ve věci přikrmování obsádky ryb, aplikaci vápenatých přípravků a hnojiv?

Odpověď:

Závazné stanovisko podle § 104 odst. 9 vodního zákona, stejně jako souhlas podle § 17 vodního zákona vydávaný ve formě závazného stanoviska, má vodoprávní úřad vydávat pouze v případech, kdy se má jednat o závazný podklad pro správní řízení vedené jiným správním orgánem (viz dikce ,,ve správních řízeních vedených podle zákona o ochraně přírody a krajiny ... lze vydat rozhodnutí nebo učinit jiný úkon jen na základě závazného stanoviska vodoprávního úřadu, pokud mohou být dotčeny zájmy podle tohoto zákona"). Pokud by měla být předmětem závazného stanoviska podle § 104 odst. 9 (nebo § 17 vodního zákona) věc, o které bude vodoprávní úřad následně sám rozhodovat - vést vodoprávní řízení - není vydání závazného stanoviska na místě. Takový postup by vedl k neodůvodnitelné duplicitě.

Pokud tedy bude v konkrétním případě vodoprávní úřad vydávat výjimku podle § 39 odst. 7 vodního zákona pro přikrmování obsádky ryb, aplikaci vápenatých přípravků a hnojiv, neměl by k téže věci vydávat závazné stanovisko podle § 104 odst. 9 vodního zákona, jakožto podklad pro vydání výjimky podle § 56 zákona o ochraně přírody a krajiny, ale naopak, tato výjimka by měla být podkladem pro správní řízení vedené vodoprávním úřadem.

Autor: Mgr. Veronika Vytejčková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí