zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vládu a sněmovnu čeká diskuse o míře recyklace

14.03.2001
Odpady
Vládu a sněmovnu čeká diskuse o míře recyklace
Nové podmínky pro odpadové hospodářství nastaví obalový zákon, jehož návrh dostane koncem měsíce k posouzení vláda.
PRAHA - Nové podmínky pro odpadové hospodářství nastaví obalový zákon, jehož návrh dostane koncem měsíce k posouzení vláda. Předpis mimo jiné stanoví, v jaké míře budou výrobci povinni recyklovat obaly. Evropské předpisy, podle nichž se předkladatelé návrhu řídí, požadují recyklaci 25 procent celkového množství všech používaných obalů. U jednotlivých druhů pak ukládají povinnost recyklace od 15 do 35 procent produkce. O návrhu bude Poslanecká sněmovna rozhodovat v létě.
Pokud výrobci povinnost nesplní, bude jim hrozit pokuta nebo jiná sankce. Ekologické sdružení Hnutí Duha, které dnes uspořádalo pro poslance seminář o odpadech, chce do zákona dostat i povinnost vyšší recyklace pro "nadměrně rozšířený typ obalu", což by se týkalo PET lahví. "Povinnost recyklovat až 80 procent nadměrně rozšířeného obalu, by neměla vést k vyšší recyklaci, ale měla by přimět výrobce přejít k jinému typu obalu," vysvětlil ČTK smysl návrhu člen Duhy Daniel Vondrouš.
Zákon také určí, zda v České republice zůstane zachován alespoň zbytek systému vratných lahví. Ministerský návrh počítá se zavedením jednotné výše zálohy, kterou má určovat vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu. Duha navrhuje, aby o výši zálohy rozhodovala nařízením celá vláda.
Systém zpětného odběru a dalšího použití skleněných lahví se v ČR zhroutil v roce 1999, kdy na plnění do lehčích PET lahví přešla většina výrobců minerálek. Ve vratných lahvích se dnes prodává už pouze pivo, což zajišťuje dohoda pivovarníků držet výši záloh na třech korunách. Systém sběru PET lahví zajišťuje po uzavření dobrovolné dohody s ministerstvem životního prostředí firma Ekokom, kterou založili výrobci nápojů. Ze sebraných PET lahví se vyrábí v továrně Silon v Plané nad Lužnicí textilní střiž. Ve velkém se PET lahve vyvážejí do Číny, kde z nich vyrábějí textil.

Soňa Remešová Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí