zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nezájem mladých lidí o zemědělství chtějí změnit sami zemědělci. Připravili pro ně pracovní sešity a budou je vozit na farmy

03.01.2016
Zemědělství
Ekologické vzdělání a výchova
Nezájem mladých lidí o zemědělství chtějí změnit sami zemědělci. Připravili pro ně pracovní sešity a budou je vozit na farmy

Nedostatek kvalifikované pracovní síly v zemědělství a také nezájem české veřejnosti o rozvoj zemědělství trápí zemědělce také v Nové Vsi u Ivančic. Připravili proto projekt pro základní školy v regionu, který má za cíl oslovit děti na základních školách a ukázat jim zemědělství jako perspektivní obor.

,,Musíme začít už u dětí a pěstovat v nich vztah k zemědělství. Proto jsme připravili pro základní školy v našem regionu projekt, který má dětem i učitelům a také rodičům ukázat význam zemědělství. Nyní oslovujeme jednotlivé základní školy a domlouváme u nich praktické workshopy, kde dětem přiblížíme české zemědělství," popisuje ředitel družstva v Nové Vsi Lukáš Jurečka a dodává, že během školního roku vypraví pro děti autobus, který je přiveze do družstva. Tam pro ně bude připravený program tak, aby na vlastní oči viděly a vyzkoušely si, jaké té je starat se o hospodářská zvířata a že současné zemědělství není o vidlích, ale o moderních strojích a zařízení.

Začarovaný kruh českého zemědělství může rozmotat aktivní práce s dětmi

Úbytek studentů na zemědělských oborech jde ruku v ruce s nezájmem mladých lidí o zemědělství a také s tím, že zemědělské podniky se v dohlednu budou vážně potýkat s nedostatkem zaměstnanců.

Zemědělský svaz České republiky se inspiroval v Irsku, které se také potýká s nezájmem o zemědělství. Pro základní školy od 1. do 9. třídy přeložili a vytiskli pracovní sešity, které atraktivní vzdělávací formou budují vztah dětí k zemědělskému oboru. ,,Chceme základní školám pracovní sešity darovat a zároveň s nimi aktivně a pravidelně udržovat kontakt. Věřím, že školní výuka na statku, v kravíně, na poli či v traktoru zaujme děti mnohem víc, než obrázky a videa na promítacím plátně," slibuje si od projektu Lukáš Jurečka, který se chystá od nového roku 2016 objíždět základní školy v regionu.

Družstvo v Nové Vsi ročně vyprodukuje 3,3 mil. litrů mléka a 2500 tun obilovin. Zaměřuje se na výrobu mléka a výrobu elektřiny z vlastní bioplynové stanice, která zpracovává rostlinné produkty. V současné době zaměstnává 37 lidí. Je členem Zemědělského svazu ČR.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí