zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skládka v Ďáblicích bude fungovat o dva roky déle, do roku 2017

07.01.2016
Odpady
 Skládka v Ďáblicích bude fungovat o dva roky déle, do roku 2017

Skládka odpadu v pražských Ďáblicích bude fungovat o dva roky déle. Magistrát na základě žádosti provozovatele prodloužil povolení pro skládkování do konce roku 2017. ČTK to zjistila z rozhodnutí, které na webu zveřejnilo ministerstvo životního prostředí. Na ďáblickou skládku se v následujících dvou letech může uložit přes 50.000 tun odpadů. Od roku 2024 nebude zákon skládkování povolovat.

Vedení hlavního města se v uplynulých měsících vrátilo k diskusi ohledně možného rozšíření ďáblické skládky do katastru Březiněvsi. Aktuální rozhodnutí magistrátu se ale rozšíření skládky netýká. Odpady budou ukládány na již fungující skládková místa, vyplývá ze zveřejněných údajů.

Starosta Ďáblic Miloš Růžička (STAN) považuje postup za "taktizování". "Nejsme proti tomu, aby se kapacita skládky vyčerpala, ač jsme v minulosti nesouhlasili s jejím navýšením, obávám se ale, že v současnosti jde o taktizování, aby se skládka udržela co nejdéle otevřená, a nakonec došlo i k jejímu významnému rozšíření," řekl ČTK.

Žádost o změnu územního plánu, která by umožnila zvětšení skládky, podala v roce 2008 městská část Březiněves. Obec, na jejímž území skládka funguje, z ní totiž má ekonomický prospěch. S rozšířením skládky, kterým se vloni v listopadu bez výsledku zabýval magistrátní výbor pro územní plán, nesouhlasí Ďáblice. Obyvatelé rozšíření v roce 2009 odmítli v referendu. Magistrátní výbor by se měl k tématu vrátit v lednu. Kvůli sporům ohledně koalice ovšem nemá předsedu a místopředseda odstoupil z pozice zastupitele.

Skládka v Ďáblicích, kterou provozuje firma A.S.A, funguje 25 let. Ročně se na ní ukládají desítky tisíc tun odpadu. V roce 2012 to bylo 62.000 tun, v roce 2013 pak 61.000 tun, o rok později 52.000 tun. Vloni v období od ledna do října svezly firmy do Ďáblic 26.000 tun odpadků.

Jana Hrubá

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
22
4. 2021
22.4-16.5.2021 - Festival, slavnost
Brno a okolí
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí